Halikarnas Balıkçısı “Mavi Sürgün” Oratoryosu İle Anılacak

Halikarnas Balıkçısı “Mavi Sürgün” Oratoryosu İle Anılacak

Haber: Erol Ünal

“Bir gün gelecek herkes Bodrum’u tanıyacak…” diyerek kentin bir dünya markası olmasında önemli yere sahip ‘Akdeniz’in Ebedi Genci’ Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 48. yıl dönümünde Bodrum Belediyesi ile Bodrum Deniz Müzesi tarafından hazırlanan programla anılacak.

Cevat Şakir Kabaağaçlı namı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın Anma programı 12 Ekim günü saat 17.00‘de Marina Yacht Club‘ta Aysun Eldeniz‘in solist olacağı Şirin Pancaroğlu arp dinletisi ile başlayacak.

Programın devamında ise Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya ithafen Kültür Bakanlığı sanatçısı Bora Uymaz tarafından bestelenen “Halikarnas Balıkçısı” adlı bestenin tüm hakları Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi’ne devredilecek. Bora Uymaz’ın bestesinin ilk seslendirilişi arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu tarafından gerçekleştirilecek.

13 Ekim sabahı Gönül Tepe‘deki mezarına Balıkçı’nın Paris’ten Bodrum’a cebinde taşıdığı tohumlardan biri olan ve Bella Sombra ağacı, katılımcılar tarafından mezarı başına dikilecek. Gönül Tepe’deki anma etkinliği Özgür Kıyat‘ın müzik dinletisi ile sona erecek.

Saatler 12.00′de ise Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu öğrencileriyle birlikte Bodrum Limanından denize çelenk bırakılacak.

Cevat Şakir‘i anlamak ve tüm dünyaya anlatmak için gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Halikarnas Balıkçısı kitap yazarları, Sönmez Taner & Rüştü Tezcan, Meltem Ulu, Metin Erdoğan & Selen Cambazoğlu, Hatice Orman, Demircan Türkdoğan‘ın Deniz Müzesi‘nde imza günü düzenlenecek. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon‘un da katılımıyla Balıkçı kitaplarının yazarlarıyla bir söyleşi programı gerçekleştirilecek.

“MAVİ SÜRGÜN” ORATORYOSU

Mavi Sürgün Oratoryosu Bodrum’da ilk Defa Sahne Alıyor.

13 Ekim günü saat 20.00‘de Bodrum Kalesi‘nde daha önce İstanbul’da Zorlu Performans Sanatları Sahnesi’nde ve İş-Sanat’da prömiyeri gerçekleşen Mavi Sürgün Oratoryosu Bodrum’da ilk defa seyirci ile buluşacak.

Bir yol, bir arayış, bir kayboluş ve bir yeniden yaradılış hikayesi Mavi Sürgün Oratoryosu, Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik, etnik ve güncel müzik öğelerini harmanladığı müziği, Beyti Engin rejisörlüğünde, Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler‘in anlatımı, Su Gunes Mihladiz‘in modern sema gösterisi ve ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi eşliğinde hayat bulacak.

Mavi Sürgün Oratoryosu; İstanbul’un işgalinden başlayarak Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar uzanan süre zarfında kendi varoluşunu sorgulayan bir Osmanlı asilzadesi…Hayat onun tüm etiketlerinden sıyrılıp kendi olabilmesi, kendi benliğine dönebilmesi ve kabuğundan sıyrılıp sıradan bir balıkçıya dönüşmesinde diretiyor. Arşipel’e ulaşıp ‘Balıkçı’ya dönüşen Cevat Şakir’in yolculuğu anlatılıyor.

DÜNYANIN EN GÜZEL GÖLGE AĞACI: BELLA SOMBRA

Bu ağaç 1938 yılında Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) tarafından Bodrum’a dikilmiştir. Bodrum’da bu ağaca “kaya gölgesi” deniliyor. Bu ağaçlarda sık bir yaprak kubbesi oluyor. Dallar uzadıktan sonda uçları yere dokunuyor. İnsan, serin ve fışıltılı büyük bir çadırın içindeymiş gibi, güneşin tabanca sıkarcasına vuran ışığından kurtuluyor.

*****

Read Previous

2 Ekim 2021 Cumartesi Günün Konseri

Read Next

KTSM desteğiyle üretilen eserler BASE’de sergilendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: