Fatma Girik, “Ölmedim, Yaşıyorum”

Fatma Girik,

“Ölmedim, Yaşıyorum”

Haber : Kemal Gönüleri

Keşanlı Ali Destanı, Sürtüğün Kızı, Büyük Yemin, filmleri ile Antalya Film Festivalinde Altın Portakal ödülünün yanı sıra; Ezo Gelin, Boş Beşik ve Acı filmleri ile de 3.Adana Altın Koza Film Festivalinde Altın Koza ödülü alan Yeşilçam’ın usta isimlerinden Ünlü Oyuncu Fatma Girik hakkında, `öldü´ iddiaları sosyal medyada gündeme geldi.

Bodrum’daki 3 katlı deniz manzaralı evinde istirahat eden; 35. Altın Portakal Film Festivali’nde (1998) Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü’ne layık görülen Fatma Girik, DHA’ya telefonda yaptığı açıklamada, hakkındaki ‘öldü’ iddialarını yalanlayarak hayranlarına, “İnanmasınlar, gayet iyiyim, sağlıklıyım” dedi.

Sosyal medyada hakkında çıkan ‘öldü’ haberlerinin kendisini üzdüğünü belirten Girik, “Böyle haberleri nasıl yapıyorlar? Sağlıklıyım. Kedilerimle, köpeklerimle çok mutluyum. Annem, kardeşim yanımda. Pandemi sürecinde kitap okuyorum. Film izliyorum” dedi.

FATMA GİRİK KİMDİR?

Fatma Girik 12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. 1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke’ydi. Leke’yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

180’den fazla filmde rol aldı. İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik bir süre Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır.

ALDIĞI ÖDÜLLER

  • 1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı
  • 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı
  • 1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu
  • 2. Adana Altın Koza Film Festivali, 1970, Boş Beşik, en iyi kadın oyuncu
  • 3. Adana Altın Koza Film Festivali, 1971, Acı, en iyi kadın oyuncu
  • 35. Altın Portakal Film Festivali, 1998, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü
  • 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

*****

Önceki

Harika Ören “30 Ağustos, Onurumuzdur”

Sonraki

Büyük Zafer’in 98. Yıl Dönümü TRT’de Kutlanacak

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar