Fatih Urunç’u Anma Sergisi

Fatih Urunç’u Anma Sergisi

Erol Ünal Yazdı

  • I. Artemisia ve Mausolos Sergi Salonları’nda 4 Mart 2021 Perşembe saat:18.00’de açılacak sergi 11 Nisan’a kadar sürecek.

1966 doğumlu 2012’de kaybettiğimiz yaşamının bir kısmını Bodrumda geçiren ressam Fatih Urunç’un Galeri Sahibi kolleksiyoner Zeynep Çavuş koleksiyonunda bulunan eserleri Bodrum’da sergilenecek. Sergide 60’a yakın eser bulunuyor,

I. Artemisia ve Mausolos Sergi Salonları‘nda 4 Mart 2021 Perşembe saat:18.00‘de açılacak sergi 11 Nisan’a kadar sürecek.

Fatih Urunç Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. 12 yıldır kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam etmekteydi. Sanatçımızı 2012 Ağustos ayı başında ani bir kalp krizi sonucu genç yaşta kaybettik.

Yaşamı boyunca 100’den fazla sergi açtı. 1991’de Ankara Milli Piyango Sanat Galerisi’nde,1992’de Erenköy İş Bankası Sanat Galerisi’nde,1994’de Ankara Dam Galeri ve Ankara İlayda Sanat Galerisi’nde, 2004’de Bodrum Jazz Now Sanat Galerisi’nde, 2005’de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği amaçlı Olta Pub‘ta açtığı sergilerin bir kısmıdır.

42 yaşında iken yaşadığı kalp rahatsızlığının ardından aramızdan ayrılan ressam Fatih Urunç 2012’de kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiginde “Türk resim sanatı Picassosu’nu kaybetti” şeklinde başlık atmıştı.

Kaya Özsezgin, Fatih Urunç hakkında; “Fatih, daha çok ekspresyon kapsamında biçimlenen görsellik olgusunu, bütün resimlerini ortak kılacak bir üslup sorunu olarak öne çıkarıyor ve izleyicinin bilinçaltı dünyasıyla iletişim kuracak düzeylerde tasarlamıyor. Oysa temelde böyle bir tasarımın varlığı kuşku görmekte.

Doğaçlama bir resim tekniği söz konusu daha çok. Fatih, içgüdüsel etkenlerin ışığı altında, resminin başlama ve bitme aşamalarını, bir doğaçlama sürecinin sınırları içinde, herhangi bir yan etkene gerek duymadan, içinden geldiği gibi saptamak ister. Alışkanlık, kendiliğindelik, onun resmini belirleyen temel öğeler olarak öne çıkar.

Simgeler, figürle bağlantı kuran alegorik motifler, nesne görüntüler, çağırımsal zincirlerle birbirine bağlanarak kompozisyonun örgütsel düzenini oluşturuyor, ayrıca her motif, kimi yan örgenlerle pekiştirilerek bir kurgulama estetiğine doğru yönlendiriliyor.” şeklinde bir yazı yazmıştı.

*****

Read Previous

“Yalanlar, Talanlar ve Mülteciler ” Resim Sergisi Adana’da Açıldı.

Read Next

4 Mart 2021 Çarşamba Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: