EDİZ HUN’dan Tiyatroseverlere Müjde

EDİZ HUN’dan

Tiyatroseverlere Müjde

Haber : Kemal Gönüleri

Değerli Sinema Oyuncusu Ediz Hun‘un ilk defa bir Tiyatro oyunu ile Tiyatroseverlerin karşısında olacağı haberini öğrenmiş bulunmaktayız.

Ekim ayında sahnelenmesi beklenilen Ağustos ayında teks okumaları ve provaları başlayacak olan AK’LA KARA TİYATRO‘nun sahneye koyacağı  Agatha Christie‘nin yazdığı “10 Küçük Zenci” oyununda sahneye çıkacak.

Gülşen Doğan – Ediz Hun

Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi – Ressam Gülşen Doğan ; Değerli Sinema Oyuncusu Ediz Hun ile yaptığı söyleşide Ediz Hun‘un Tiyatro Sahnesine çıkacağını duyunca , çok mutlu olduğunu bu müjdenin tüm Sanatseverlerle paylaşılması gerektiğini vurgulayarak ; “ Değerli meslektaşım öğretim görevlisi Yeşilçam‘ın unutulmaz filimlerinin aktörü Çevre Kültür Sanat’a duyarlılığı ile tanınan, insani ilişkilere önem veren zerafeti ile ön plana çıkan ; aynı üniversitede eğitim vermekten mutluluk duyduğum iş arkadaşım Ediz Hun ile yaptığımız samimi sohbette ilk kez bir tiyatro oyunu ile sahnede yer alacağı müjdeledi . Ak’la Kara Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan Agatha Christie‘nin 10 Küçük Zenci oyunu ile ilk defa Tiyatro yapacak olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu söyledi. Ekim ayında sahnelerde olacak oyunun Teks çalışmalarının Ağustos ayında başlayacağını da sözlerşne ekledi. Sevenlerinin ve Tiyatro Severlerin karşısına çıkmaktan çok mutluluk ve heyecan duyuyorum” dedi.

İstanbul Sanat Magazin Ailesi olarak biz de Değerli Sanatçımız Ediz Hun‘a başarı dileklerimizi ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Gülşen Doğan – Ediz Hun

Agatha Christie’nin “10 Küçük Zenci”sinin konusu :

Yıl 1938’dir. Birbirlerini hiç tanımayan on kişiye, arkadaşları, akrabaları, meslektaşları vs. tarafından tatillerini Zenci Adası’nda geçirmeleri için mektupla davet gelir. Bu on kişi adaya doğru yol alır ve yolda birbirleriyle tanışmaya başlarlar. Konuklar adaya vardıklarında adanın sahibi Bay ve Bayan O’Nyme ’nin hizmetkarları tarafından karşılanıp malikaneye yerleştirilirler. Ancak konukların her biri tesadüf olmayan esrarengiz bir biçimde orada bulunduklarını kısa bir sürede anlayacaktır.
Misafirler odalarına yerleştiklerinde her birinin duvarında On Küçük Zenci hakkında çocuk şarkısına benzeyen bir yazı vardır:
“On küçük zenci yemek yemeğe gittiler. İçlerinden biri boğuldu ve geriye dokuzu kaldı. Dokuz küçük zenci gece geç saatlere kadar uyanık kaldı. İçlerinden biri uykudan uyanmayı unuttu ve geriye sekizi kaldı.….“ Şeklinde yazı devam eder.
Saat sekizde yemek salonuna gelen misafirler masanın üzerinde on adet küçük zenci heykeliyle karşılaşırlar ve hepsi odalarındaki yazıdan bahseder, herkesin odasında yazı bulunması çok gariplerine gider ve o sırada arka fondan bir insan sesi işitilir. Bu ses gramofondan gelmektedir. Gramofondaki ses odada bulunan on kişinin geçmişte verdikleri kararlarla birilerinin ölümüne neden olduklarını tek tek söyler:

Ediz Hun – Gülşen Doğan
  • Doktor Edward Georges Armstrong, 14 Mart 1925’te Louise Mary Gless’in ölümüne sebep oldunuz.
  • General John Gordon Mac Arthur, 04 Ocak 1917 günü, karınızın sevgilisi Arthur Richomd’u soğukkanlılıkla ölüme yolladınız.
  • William Henry Blore, 10 Ekim 1928 günü James Stefen Landor’un ölümüne sebep oldunuz.
  • Thomas Rogers ve Mary Rogers siz, 6 Mayıs 1929’da Jennifer Brady’i ölüme terk ettiniz.
  • Teğmen Philip Lombard,siz Doğu Afrika’da bir kabileden yirmi bir kişiyi ölüme sürüklediniz.
  • Vera Elisabeth Claythorne, 11 Ağustos 1932’de siz Cyril Oglive Hamilton’u öldürdünüz.
  • Anthony James Marston, geçen yıl 14 Kasım’da (1937) siz John ve Lucy Combes’u öldürdünüz.
  • Emily Caroline Brent, 5 Kasım 1931’de siz Beatrice Taylor’un ölümünden sorumlu tutuldunuz.
  • Yargıç Lawrence Wargrave, 10 Haziran 1930 günü, Edwaed Seton’u ölüme sürüklediniz.

Ve suçluların kendilerini savunacak bir şeylerinin olup olmadığını sorar.

Odadaki on kişinin geçmişteki ölümler hakkında kendilerince çeşitli mazeretleri bulunmakta ve kendilerini masum görmektedirler. Kimse ölümüne yol açtıkları kişilerin sorumluluğunu üstlenmemekte ve kesinlikle kendilerinde en ufak suç bulunmadığını söylemektedirler.

Her biri panik yaşar ve aralarında tartışmaya başlarlar. Hatta malikane hizmetçisi Mary Rogers bu suçlama yüzünden fenalaşır, onu odasına taşırlar. Tam o sırada içkisinden bir yudum alan Tony MARTSON yere yığılır, bardağına baktıklarında bardağın dibinde siyanür bulurlar.

On küçük zenci yemek yemeğe gittiler. İçlerinden biri boğuldu ve geriye dokuzu kaldı.

*****

Önceki

BEZE Group, Pozitera’nında İletişim Danışmanı oldu

Sonraki

23 Mayıs 2019 Perşembe İstanbul’da Ramazan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar