Altınoran’da, Yeni Sanat Sezonu Başladı

Altınoran’da, Yeni Sanat Sezonu Başladı

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, bu sezon Mehmet Bayhan Sohbetleri, Görünmeyeni Gösteren Fotoğraf Atölyesi, Fotoğrafik Düşünme Tarihi, Temel Sanat Tarihi Atölyesi ve Yüz Yüze Fotoğraf atölyeleri ile çalışmalarını sürdürecek.
  • Zoom Programı aracılığıyla yapılan ilk etkinlikte Türkiye fotoğrafının temel direklerinden biri olan Prof. Mehmet Bayhan ilk sohbetini “Josef Sudek” üzerine konuşarak yaptı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Covit 19 Pandemi şartlarını dikkate alarak sezonunu zoom programı vasıtasıyla online etkinlikle açtı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S. Haluk Uygur

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S. Haluk Uygur, platform olarak ayrıca Altınoran Galeri’nin Ekim ayından itibaren perşembe ve cuma günleri saat 16- 21 arası açık olacağını ve Adana ve Türkiye’den önemli sergileri pandemi şartlarını koruyarak izlenebileceğini ve fotoğraf çalışması için stüdyonun kullanabileceğini söyledi.

Uygur, “Etkinlikleri online yapma zorunluluğunun olumlu yanı ise, aynı anda dünyadaki bir çok kişi ve kuruluşla buluşma imkanı sağlaması. Biz de bu imkanı kullanarak Sille Sanat Sarayı ve Tekin Ertuğ Atölyesi ile birlikte çalışma imkanını oluşturduk” dedi.

Mehmet Bayhan Sohbetleri

Uygur, yapacakları online etkinlikleri şöyle anlattı:

“Mehmet Bayhan Sohbetleri: Sille Sanat Sarayı ile birlikte yapacağımız bu etkinlik her ayın 4. Çarşambasında saat 20.00’de olacak.

Görünmeyeni Gösteren Fotoğraf Atölyesi:

Tekin Ertuğ atölyesi ile birlikte yürüttüğümüz bu etkinlik hem teorik hem de üretime yönelik bir çalışma. Felsefe, sanat ve fotoğraf tarihi ile iç içe sanal ortamda etkileşerek eser üretmeyi hedefleyen bu atölye geçen hafta çalışmasına başladı.

Fotoğrafik Düşünme Tarihi:

Sadece teorik olan bu atölyede, fotoğrafı bir teknik olarak ele almaktan öte bir düşünme sistematiği olarak görmenin yaslandığı binlerce yıllık bir geçmişi tartışacağız. Zoom üzerinden yapılacak olan bu atölye 30 Eylül 2020 tarihi saat 19’da ilk toplantısını yapacak.

Temel Sanat Tarihi Atölyesi:

Sanatın Aktuel Tarihi isimli kitabımın temel olduğu konuları paylaşacağımız bu atölye de ekim ayı içerisinde başlayacak.

Yüz Yüze Fotoğraf:

En fazla 3 kişiyle yapılacak olan bu çalışma fotoğraf tekniklerini, bizzat uygulamanın içinde tartışacağımız ve sonunda Adana’yı anlatan bir proje haline getireceğimiz bir etkinlik olacak.

Şimdilik daha çok uzaktan olacak etkinliklerimiz şartlar değiştikçe yaşama uyum sağlayacak şekilde değişecek.”

*****

Read Previous

İDSO 75. Yılında 2020-2021 Sezonunu Açıyor

Read Next

25 Eylül 2020 Cuma Günün Sergileri

One Comment

  • Bilgi birikimlerini bizimle paylaşan hocalarımıza, teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: