Ünlü Tiyatrocu Ergün Işıldar Yaşamını Yitirdi

Ünlü Tiyatrocu Ergün Işıldar Yaşamını Yitirdi

Haber : Kemal Gönüleri

  • Cenaze 2 Mayıs 2017 Salı günü saat 11.00’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilecek

Ünlü Tiyatro Sanatçısı Ergün Işıldar‘ın yaşamını yitirdiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

İBB şehir tiyatroları sayfasında Işıldar’ın ölümüyle ilgili şu duyuru yapıldı:

Değerli sanatçılarımızdan Ergün Işıldar‘ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu’na başsağlığı dileriz.

Cenaze 2 Mayıs 2017 Salı günü saat 11.00‘de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘nde düzenlenecek törenin ardından Teşvikiye Camii‘nde kılınacak öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilecektir.

İstanbul Sanat Magazin ailesi olarak üzüntümüz sonsuzdur. Müteveffa Ergün Işıldar‘a Allah’tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

ERGÜN IŞILDAR KİMDİR?

Ergün Işıldar İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

Ergün Işıldar’ın oynadığı veya yönettiği oyunlar şöyle:

‘Kısasa Kısas’ (1976), ‘Düğün Ya Da Davul’ (1976), ‘Sabahat’ (1976), ‘Kendini Yazan Şarkı’ (1976), ‘Bir Şeftali Bin Şeftali’ (1976), ‘Sakarca’ (1977), ‘Kurtuluş Savaşından Müzikli Belgeler’ (1977), ‘Eşeğin Gölgesi’ (1977), ‘Corıolanus’ (1977), ‘Kafatası’ (1977), ‘Marat-Sade’ (1978), ‘Hoşu’nun Utancı’ (1978), ‘Bahar Noktası’ (1980), ‘Deli Eder İnsanı Bu Dünya’ (1989) ile Şehir Tiyatroları’na döndükten sonra ‘Sevimli Hayalet’, ‘Altı Derece Uzak’, ‘Barışa Şans Verin’, ‘Altın Post Projesi’, ‘Müfettiş’, ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’, ‘Misyon’ (Çevirmen-Yönetmen Yard.), ‘Metro Canavarı’, ‘Aslana Benzer’, ‘Benim Küçük Yıldızım’, ‘Kuyruklu Yıldız Altında’, ‘Meraki’, ‘Macbeth’, ‘Hasır Şapka’, ‘İhtiras Tramvayı’, ‘Leyla İle Mecnun’, ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’, ‘İlk Evlilik’ (Yönetmen), ‘Tahteravallide Üç Kişi’ (Yönetmen), ‘Belden Aşağı Vurmak’ (Yönetmen), ‘Eskici Dükkânı’ (Yönetmen), ‘Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye’  (Yönetmen), ‘Gizli Oturum’ (Yönetmen)

“Ben Çalmadım” Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu -1970 ve 12 Eylül’de kurumdan uzaklaştırıldığı 1980-81 yıllarında Dostlar Tiyatrosu’nun yeniden oluşumuna katıldı, birçok okuma oyununda ve etkinliğinde görev aldı. İstanbul Sanat Etkinlikleri Tiyatrosu’na katılıp “Kelaynaklar” 1982 oyununda çalıştı. Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nda “Kaldırım Serçesi”, Egemen Bostancı Tiyatrosu’nda “Şvayk Hitlere Karşı”, “Carmen”, “Arkadaşım Eşek” vb oyunlarda oynadı. Çetin İpekkaya’nın yönettiği Troya Festivali açılış gösterisinde almanca ve türkçe oyunculuk yaptı 1990

“Çıplak Vatandaş”, “Şalvar Davası”, Alman ZDF-ARD kanalı için yapılan iki dizide oyunculuk (AufAchse ve ZweiSchlitzohre in Antalya) ve bir tv filminin “Sehnsucht” Türkiye yapım sorumluluğu. Profösör Bernard Lewis’in “Ortadoğunun Son 20 Yılı” konulu dramatik belgeselinin Türkiye ayağında Ali Taygun’un yardımcısı olarak yapım sorumluluğu…

Liselerarası Şenliği ve İLTÖ Şenliği ile Turgut Özakman’ın “Ocak” isimli oyunuyla “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve “En İyi Dekor” ödülü aldı.

*****

Önceki

1 Mayıs Pazartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Köy Enstitüleri Şiir ve Şarkılarla Anıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar