Şehir Tiyatroları’nda Sezon “Bu Memleket Bizim” ile Başlıyor

Şehir Tiyatroları’nda Sezon

“Bu Memleket Bizim” ile Başlıyor

Haber : Kemal Gönüleri

İBB Şehir Tiyatroları, Sanat – İdari ve Teknik birimleri tam kadro olarak üstüne düşen “vazife”yi yerine getirmek üzere kolları sıvadı. Reji masasında yer alacak 4 yönetmenimizin yeniden kurguladığı “Bu Memleket Bizim” adlı projesinde; 300’ü aşkın oyuncu, ayrıca 20 kişilik dans ekibi ve genişletilmiş Şehir Tiyatrosu Orkestrası Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu‘nda 16 Eylül 2023 Cumartesi günü saat: 21.00’de sahneye çıkıyor.

İBB Şehir Tiyatroları‘ndan “Bu Memleket Bizim” oyunu ile ilgili olarak İBB Şehir Tiyatroları‘nın Resmi internet sitesinde ;

Cumhuriyetimizin 100. Yaşını kutluyoruz. Peki, 100 yıl önce bu topraklarda neler yaşandı! Anadolu’da başlayan işgale karşı direniş karşısında, Mustafa Kemal Atatürk‘ün önderliğinde gerçekleşen İstiklal Savaşı‘mız ve her evi bir cepheye dönüştüren milli mücadelemizin kahramanları neler yaşadı! Hangi fedakârlıklarla kuruldu Cumhuriyet! Bugün o isimlerini bildiğimiz ve bilmediğimiz kahramanları anmadan, anlamadan yaşadığımız sevinçler eksik kalacaktır.

Bu duyguyla, Nazım Hikmet‘in Kuvayi Milliye Destanı şiiri eşliğinde hazırlanan “Bu Memleket Bizim” oyunumuzda, dramaturglarımızın dönemin bütün kaynakları taranarak hazırladığı metnin ışığında, dört yönetmenimizin kurgu ve rejisiyle seyircimizi tarihsel bir yolculuğa çıkıyoruz.

İzmir’in işgalinin ardından, İstanbul başta olmak üzere Anadolu’da başlayan uyanış, İstanbul’dan Bandırma Vapuru’yla Anadolu’ya giden Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir milletin mücadelesine, direnişine dönüşüyor ve zor şartlar altında kazanılan zaferlerle, Misak-ı Milli sınırlarında yeni bir vatan kuruluyordu.

Bugün bu vatan üzerinde yaşayanların dedelerinin, ninelerinin hikâyesi, Bu Memleket Bizim!.. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, bu tarihsel yolculuğu sahneye taşırken, ‘tüm mevcuduyla’ sahnede yerini alıyor. Cumhuriyet coşkusunu birlikte yaşayalım.” denildi.

Önceki

Yusuf Taktak’ın Yeni Sergisi Brieflyart’ta Açıldı

Sonraki

16 Eylül 2023 Cumartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar