Olivier Gardon ile Jamal Aliyev & Zeynep Ülbegi Konseri

Olivier Gardon ile

Jamal Aliyev & Zeynep Ülbegi Konseri

Haber Erol Ünal

  • Olivier Gardon 27 Temmuz, Jamal Aliyev & Zeynep Ulbegi 28 Temmuz’da Gümüşlük Festivalinde
  • Olivier Gardon (27 Temmuz Perşembe, 21:00 TAŞTA -Antik Taş Ocağı)

Olivier Gardon, Lili Kraus tarafından fark edildiğinde yedi yaşındaydı. Nice Konservatuvarı’nda ve Paris’teki Conservatoire National Supérieur de Musique (CNSM) ‘da ve Pierre Sancan, Jean Hubeau, Géza Anda, Lili Kraus, György Sebök ve Jean Fassina ile çalışarak becerilerini geliştirdi. Olivier Gardon, Marguerite Long yarışması (Grand Prix 1973), Queen Elisabeth Music Competition (1975), Viotti International Music Competition, Senigallia ve Casella Piano Competition in Naples gibi saygın uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazandı.

İlk eleştirmenler onu “çok renkli bir sanatçı” olarak nitelendirdi ve “zarafeti, rahatlığı ve incelikli dokunuşu” ile birlikte “güçlü sahne varlığı, coşkulu duyarlılığı, klavyeyi yaşayan bir malzemeye şekil veren bir heykeltıraş gibi kullanma yeteneği”ni övdüler. O zamandan bu yana, solo ve oda müziği kariyeri onu dünyanın en büyük müzik mekanlarına taşıdı.

Olivier Londra Senfoni Orkestrası, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Orchestre philharmonique de Radio-France, Sofya Filarmoni Orkestrası, Prag Oda Orkestrası, Stuttgart Oda Orkestrası, Orchestre National de Lille, Busan Filarmoni Orkestrası, Suwon Filarmoni Orkestrası’nda sahne aldı. Kang Dong Suk ve Yvan Chiffoleau ile birlikte çıkardığı kayıt, Prix Spécial de la Nouvelle Académie du disque français ödülünü kazandi.

Şu anda Paris’teki Ecole Normale A. Cortot’ta ders vermektedir.

Jamal Aliyev & Zeynep Ülbegi

(Jamal Aliyev & Zeynep Ülbegi 28 Temmuz Cuma, 21:00 Le Chic Bodrum)

Yeni jenerasyonun hızla yükselen ve en çok aranan isimleri arasında yer alan Jamal Aliyev 2017’de BBC Proms’ta Londra Royal Albert Hall’da BBC Konser Orkestrası ile BBC radyo ve TV’de ünlü film müziği bestecisi John Williams’ın 85. Doğum Günü için canlı solo performans sergiledi. “Sanat Kulübü- Sir Karl Jenkins Müzik Ödülü” nü kazanan Jamal, piyanist Anna Fedorova ile büyük beğeni kazanan ilk CD’si “Russian Masters” albümü Champs Hill Records tarafından yayımlandı.

2019’da Galler’de prömiyeri yapılan, İngiltere’nin en başarılı bestecilerinden Sir Karl Jenkins, Jamal Aliyev için özel olarak çello ve orkestra için bir “Appassionata” çalışması besteledi. Farklı kültürlerden beslenen bir özgeçmişe sahip olan Jamal Aliyev kendi kültüründen beslendiği müzik bilgisini batı kültürüne tanıtarak ve sentezleyerek iki dünya arasında bir sanat köprüsü kurmayı amaçlayan müzik projeleri üzerine çalışmaktadır.

2021 Aralık ayı sonunda Volkswagen Arena – İstanbul’da Fazıl Say’ın çello konçertosu “Şahmeran”ın Türkiye prömiyerini gerçekleştiren Jamal Aliyev, Türk piyanist ve besteci Fazıl Say ile “Hayat Ağacı” isimli bir albüm kaydının yanı sıra 2022 Eylül-Kasım aylarında Fazıl Say ile birlikte Amerika-Kanada turnesi gerçekleştirmiştir.

Jamal Aliyev’in öne çıkan oda müziği performanslarının örnekleri arasında; Fazıl Say ile İstanbul TİM Maslak Gösteri Merkezi ve Eskişehir Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi, Menuhin, Kronberg, Trans-Sibirya, Enescu ve Gower Festivalleri, Wigmore Hall (İngiltere), Atheneum (Bükreş), Forbidden City Concert Hall (Pekin), Rachmaninov Hall (Moskova), Arts Parliament House (Singapur) ve Cumhurbaşkanlığı Konser Salonu (Türkiye) gibi çeşitli resitaller ve mekanlar yer almaktadır.

Zeynep Ülbegi, 1996 yılında Ankara’da doğdu. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nuran Taşpınar ile piyano çalışmalarına başladı. Aynı yıl Doç. Ahter Destan’ın yönettiği Ankapella Gençlik Korosunda söylemeye başladı.

Bu koro ile Türkiye, Belçika, Bulgaristan ve Sırbistan’daki koro yarışmalarında birçok uluslararası ödül almasının yanı sıra Palau de la Musica Catalana ve La Sagrada Familia gibi önemli mekanlarda konserler verdi. Piyano eğitimi süresince İdil Biret, Peter Katin, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, İbrahim Yazıcı, Ilya Itin, Pawel Kaminski ve Misha Dacic’in ustalık sınıflarında aktif olarak yer aldı. 2010, 2011 ve 2014 yıllarında Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne katıldı.

2012 yılından itibaren piyano çalışmalarına Prof. Demet Akkılıç ile devam eden Zeynep Ülbegi, aynı yıl Mart ayında Hitit Filarmoni Orkestrası ile solist olarak çaldı. 2015’de, İspanya’da düzenlenen 11. Huesca Uluslararası Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. Nisan ayında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nda orkestra piyanisti olarak görev aldı. Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen 10. Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda piyanist Ezgi Göktürk ile birlikte “En Başarılı Duo Ödülü”ne layık görüldü. 2016’da “Genç Yıldızlar” konserine solist olarak seçilerek şef Orhun Orhon yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası ile çaldı.

2017’de 20. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’ne katıldı, burada gösterdiği başarılı performanstan dolayı Ekim ayında İstanbul’da İdil Biret ile aynı konserde sahne alan dört piyanistten biri oldu. 2018’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nden Müzik Bölümü ve Okul Birincisi olarak mezun oldu.

Piyanistliğinin yanı sıra şan alanında da umut vaat eden Zeynep Ülbegi, dünyanın en önemli müzik okullarından biri olan Amerika’daki Eastman School of Music’in şan bölümünü kazanan ilk Türk oldu. Okulun erken müzik topluluğu Collegium Musicum tarafından gerçekleştirilen L. Rossi’nin L’Orfeo operasının konser versiyonunda başrol Orfeo olarak yer aldı.

2020’de hem Boğaziçi Sanat Akademisi I. Uluslararası Online Piyano Yarışması ve I. Napolinova Uluslararası Online Şan Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. 2021’da Caspi Art Maestoso II. Uluslararası Müzik Yarışması’nda piyanist Gizem Alkan ile birlikte birinci oldu.

2021’de Ankara Kent Filarmoni Orkestrasında orkestra piyanisti olarak sahne aldı. 2023’de Fazıl Say’ın 100. Yıl Marşı kaydında koroda görev aldı. Şu anda Ankara Devlet Konservatuvarı Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Bölümü’nde korrepetitör olan ve piyano bölümünde yüksek lisans öğrenimi görüyor.

Önceki

28 Temmuz 2023 Cuma Günün Sergisi

Sonraki

Çetin Çam’ın “Yaşamın Döngüsü” Sergisi Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar