Bodrum Kaleiçi’nde “Göbeklitepe” Konçertosu

Bodrum Kaleiçi’nde

“Göbeklitepe” Konçertosu

Haber: Erol Ünal

Besteci Kemal Günüç‘ün Göbeklitepe‘den ilham alarak yazdığı, metin yazarlığını Atilla Kılıç‘ın yaptığı “İlk Nefes Bir Dokunuş Göbeklitepe” konçertosu 24 Temmuz Cuma günü Saat:21.00’de Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde sanatseverlerle buluşacak.

Dünyada arp, ney ve seyirci için yazılan ilk konçerto olma özelliğini taşıdığı belirtilen eser şef Hakan Şensoy yönetiminde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Arp Virtüözü Çağatay Akyol ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü duayen ney sanatçısı Murat Salim Tokaç‘ın solist olarak yer alacağı konser  Saat:21.00’de başlayacak.

Eserin ilk bölümünde “İlk Nefes” insanın var oluşunu anlatıyor. Dört bölümden oluşan eserin “İlk Dokunuş” ikinci bölümü, “T’nin Gizemi” üçüncü bölümünü, “Bereketli Hilal” dördüncü bölümünü oluşturuyor. Konser dünyanın NASA tarafından orijinal kaydedilmiş sesiyle başlıyor.

“Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’den ilham alan besteci Kemal Günüç‘ün “arp, ney ve seyirci” için yazdığı konçerto İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Göbeklitepe‘de yer alan T harfindeki taşlardan esinlenerek hazırlanan perküsyon tarzındaki çalgının vurulmasıyla konser başlayacak ve yine aynı ses ile son bulacak.

Şef HAKAN ŞENSOY kimdir?

Hakan Şensoy İstanbul’da doğdu. 1984 yılında verdiği ilk resitalinden bu yana İtalya, Arnavutluk, İsviçre, İngiltere, Fransa, Bulgaristan, ABD, Avustralya, Romanya, Çin, Japonya, Finlandiya, Yunanistan, Letonya, Azerbaycan, Estonya, Hollanda, Singapur, İsveç, İngiltere, Hırvatistan, Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Almanya, Rusya, Venezuela, Meksika, Çek Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs, Türkiye’de ve dünyaca önemli konser salonlarında (New York Carnegie Hall, Lincoln Center-Paris Louvre Auditorium, Milano Sala Verdi) pek çok orkestra konserine solist ve şef olarak katıldı ve resitaller verdi.

1985’de İstanbul Filarmoni Derneğinden “Yılın En Başarılı Genç Sanatçısı” ve “Sanat Dalında Üstün Başarı” ödüllerini aldı. 1988’de yüksek lisans eğitimi yapmak üzere Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde eğitime başladı. 1992’den yıldan itibaren Bari Uluslararası Chritoph Colombus Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Ankara Bodrum D-Marin Turgut Reis ve Gümüşlük Müzik Festivalleri, CRR Konser Salonu Genç Solistler Festivali, Brasov Uluslararası Oda Müziği Festivali ve Malmö “Falsterbonasets” Uluslararası Yaz Festivali, İsveç Karlskrona Uluslararası Müzik festivallerine defalarca solist ve şef olarak davet edildi.

1990-92 döneminde İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde master eğitimini tamamladı. Milli Reasürans Oda Orkestrası kurucularından, İstanbul Oda Orkestrası ve Filarmonia İstanbul topluluğunun kurucusu ve Genel Müzik Direktörü’dür. 2002 yılında doktora eğitimini İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. 2015’de Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası Müzik Direktörlüğü’ne getirilmiştir. 2018’den beri İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Genel Müzik Direktörlüğü görevini yapmaktadır.  İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda Öğretim Üyesidir.

*****

Önceki

24 Temmuz 2020 Cuma Günün Sergileri

Sonraki

Bodrum Antik Tiyatro Konserleri Başlıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar