22 Mart 2019 Cuma İDSO Süleyman Seba’da

22 Mart 2019 Cuma

İDSO Süleyman Seba’da

Haber : Kemal Gönüleri

  • İDSO 22 Mart Konseri Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde… Konserin Orkestra Şefi Theodore Kuchar…
  • İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 22 Mart Cuma Akşamı Piyano Sanatçısı Muhiddin Dürrüoğlu’na eşlik edecek.

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor.

Orkestra Şefi Theodore Kuchar

Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 22 Mart 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de  Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde Orkestra Şefi Theodore Kuchar yönetiminde solist Muhiddin Dürrüoğlu’na ( Piyano ) eşlik edecek.

Muhiddin Dürrüoğlu (Piyano)

Konserde; Bedrich Smetana’nın “ Ma Vlast – Moldau  (Vitava ) ”, Franz Liszt’in “ Piyano Konçertosu, No.1 ” ve Antonin Dvorak’ın “ Senfoni No.6” adlı eserleri icra edilecek.

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “ Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde  22 Mart 2019 Cuma akşamı gerçekleştireceğimiz konserimizde yine klasik müzik dolu bir akşam yaşayacağız. Tüm sanatseverleri konserimizde görmek istiyoruz” diyor. 

PROGRAM :

  • Bedrich Smetana “ Ma Vlast – Moldau (Vitava ) ” ( * )
  • Franz Liszt “ Piyano Konçertosu, No.1 ” ( ** )
  • Antonin Dvorak “ Senfoni No.6” ( *** )

( * ) Bedrich Smetana ‘nın moldau nehrinin  akışını müziğe dökmesi sonucu oluşan eserdir. Çek besteci Bedrich Smetana’nin má vlast serisinin en tanınmış senfonik şiirine adını veren moldau (vltava, 1874) Çek Cumhuriyeti’nin en uzun nehridir. Smetana’nın “Má Vlast” (Vatanım) isimli senfonik şiirinde büyük bir ulusal özgürlük mücadelesi anlatılmaktadır. Eserin belki de en çok bilinen ikinci bölümü olan Vltava (The Moldau) ise Prag’ı baştan sona kesen nehrin adını taşımaktadır. Vltava’da, Çek folk müziğine ait bir şarkının melodisi kullanılır. Besteci, bu bölümde nehrin devinimlerini, suyun akışını resmeder.

( ** )  Franz Liszt tarafından 1849 yılında yazılan konçertodur. Konçerto, ara verilmeksizin çalınan dört bölümden oluşmakta ve yaklaşık 20 dakika sürmektedir. İlk gösterimi Weimar’da 17 Şubat 1855’te, piyanoda Liszt eşliğinde Hector Berlioz yönetiminde yapılmıştır.

( *** ) Antonin Dvorak Çek klasik batı müziği bestecisi , keman ve org virtüözüdür.Bu eser;  1880 yılında yazılmış bir  senfonidir.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

Öğrenci Korosu da “Çanakkale Geçilmez” dedi.

Read Next

22 Mart 2019 C U M A Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: