20 Mayıs 2022 Cuma İDSO, 19 Mayıs Coşkusu İstanbul AKM’de

20 Mayıs 2022 Cuma

İDSO, 19 Mayıs Coşkusu İstanbul AKM’de

Haber : Kemal Gönüleri

  • İDSO Denizbank Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Konseri’nde; Viyolonsel Sanatçısı Yusuf Altıkanat ve Keman Sanatçısı Irmak Or Müzikseverlerle buluşacak.

20 Mayıs 2022 Cuma akşamı saat 20.00’de İstanbul AKM – Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleştirilecek İDSO DenizBank Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Konseri’ni; Ankara Devlet Opera ve Balesi orkestra şefi Naci Özgüç yönetecek. Bu haftaki konserde; 19 Mayıs coşkusu ile genç ve parlak solistlerin enerjisi bir araya gelecek. Konserde eğitimine Berlin’de devam eden genç, başarılı viyolonsel sanatçısı Yusuf Altıkanat ve uluslararası yarışmalarda önemli dereceler elde ederek, Türkiye’yi başarıyla temsil eden keman sanatçısı Irmak Or sahne alacak.

şef Naci Özgüç

Kreisler, Lalo ve Elgar eserleri İstanbul AKM’de…

Konser repertuarında; tüm zamanların en büyük kemancılarından biri olarak kabul edilen Avusturyalı besteci Fritz Kreisler’in “Praeludium ve Allegro” adlı eseri, İngiliz besteci ve orkestra şefi Edward Elgar’ın son büyük eseri olan “Viyolonsel Konçertosu” ile Fransız müzisyen ve opera bestecisi Eduard Lalo’nun “İspanyol Senfonisi” gibi nadide çalışmalar seslendirilecek.

viyolonsel sanatçısı Yusuf Altıkanat

F. Kreisler’in “Praeludium ve Allegro” adlı eseri; keman ve piyano yapıtıdır. Keman repertuarlarının en popüler eserlerinden biri ve keman pedagojisinde önemli bir adım olarak gösterilir. E. Lalo’nun “İspanyol Senfonisi” adlı eseri ise Romantik Dönem keman konçertoları arasında dikkat çekici bir yere sahiptir.

viyolonsel sanatçısı Yusuf Altıkanat

E. Elgar’ın “Viyolonsel Konçertosu” da çok net ve temiz yapılandırılmış, duygusal yönü ile de yüklü bir kompozisyondur. Sanatçının Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bestelediği eser, viyolonsel repertuvarlarının bir köşe taşıdır. Savaş döneminin umutsuzluğu sanatçının notalarında hissedilmektedir.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

İDSO Müdürü Nurgül Aktaş, “Ulu Önderimizi anacağımız ve Gençlik ve Spor Bayramını kutlayacağımız bu anlamlı günde; müzikseverlere yine muhteşem bir akşam yaşatacağımıza inanıyoruz. Tüm müzikseverleri İstanbul AKM’ye bu coşkuyu yaşamaya bekliyoruz” dedi.

İDSO konser biletleri www.biletinial.com’dan temin edilebilir.

*****

Read Previous

20 Mayıs 2022 Cuma Günün Sergisi

Read Next

Suluboya Festivali’nde Muhteşem Final

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: