11 Haziran 2022 Cumartesi İDSO, İstanbul AKM’de

11 Haziran 2022 Cumartesi

İDSO, İstanbul AKM’de

Haber : Kemal Gönüleri

  • ”Gül Baba Senfonik Şiiri” İstanbul Prömiyeri; Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde…

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, “Gül Baba Senfonik Şiiri” İstanbul Prömiyerinde, İstanbul AKM’de konser verecek

Türk ve Macar toplumları arasında bir köprü kurmak, iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, turistik ilişki ve faaliyetleri artırmak amacıyla kurulan Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı, özel bir senfonik şiirle izleyici karşısına çıkıyor.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

Gül Baba Mirasını Koruma Vakfı, Türkiye ve Macaristan’ın en kalıcı simgelerinden olan Gül Baba Türbesi’ni; yaşayan bir kültür-sanat mekanı haline getirerek iki milletin tarihine, kültürüne ve sosyal yaşamına katkıda bulunma misyonunu sahiplenmektedir.. Bu amaçla, dünyanın en eski orkestraları arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası aracılığıyla ilk kez izleyiciyle buluşan ve dünya prömiyeri gerçekleştirilen “Gül Baba Senfonik Şiiri’’ konseriyle Türkiye’deki faaliyetlerin ilk adımı atılarak ilerleyen dönemlerde devam edilecek kültürel, sanatsal ve akademik etkinliklerle iki ülke arasında var olan bağın daha da derinleştirilmesi ve sürdürülebilir kılınması hedeflenmektedir.

orkestra şefi Naci Özgüç

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, “Gül Baba Senfonik Şiiri” İstanbul Prömiyerinde, İstanbul AKM’de…

Besteci ve piyanist İlyas Mirzayev’in “Gül Baba Senfonik Şiiri”, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında 11 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de; İstanbul Prömiyer’inde İstanbul AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda dinleyiciyle buluşacak. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın vereceği konserde, Ankara Devlet Opera ve Balesi orkestra şefi Naci Özgüç yönetiminde piyanist Gökhan Aybulus, tenor Caner Akın ve soprano Otilia İpek dinleyicilerle buluşacak.

piyanist Gökhan Aybulus

Besteci ve piyanist İlyas Mirzayev‘in “Gül Baba Senfonik Şiiri” bir buçuk yıl süren çalışmanın ardından ortaya çıktı. Anadolu ereni Gül Baba ile ilgili ilk senfonik beste olma özelliği taşıyan senfonide, “Gül Babanın Bahçesi, Savaşa Hazırlık, Savaş ve Ölümsüzlük” temaları işleniyor.

tenor Caner Akın

Konser repertuarında ayrıca Wolfgang Amadeus Mozart, Leo Delibes, Francesco Cilea, Giuseppe Verdi ve Giuseppe Donizetti ’nin seçkin operalarından aryalar yanısıra Franz Lizst’in “Pi̇yano Konçertosu No:2” eseri seslendirilecek.

İDSO konser biletleri www.biletinial.com’dan temin edilebilir.

soprano Otilia İpek

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Hakkında :

Beyoğlu Kültür Yolu; bir şehrin somut ve somut olmayan kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktaran bir markalama projesidir. Şehrin somut mirası olan binaları, sokakları, mimarisi, estetiği ile tarihi dokusunu edebiyat, tiyatro, müzik, opera, gastronomi, eğitim, resim, sinema gibi somut olmayan bütün kültürel mirasımızla bu mekanları buluşturup birikimimizi yaşatma projesidir.

Beyoğlu Kültür Yolu; bir İstanbul markası olarak başladığı yolculuğuna bir dünya markası olarak devam ediyor. Şehrin tüm kültürel mirasını geleceğe taşıyan bir kültür-sanat markası olan Beyoğlu Kültür Yolu AKM’den Galataport’a veya Galataport’tan AKM’ye uzanan aks üzerindeki bütün kültür-sanat mekânlarında her yönüyle yaşayan bir festival olma özelliği taşıyor.

Beyoğlu Kültür Yolu, kültürel değerleri geçmişteki haliyle koruyarak geleceğe taşımayı ve eşsiz dokusuyla Beyoğlu’nu yeniden canlandırmayı hedefliyor. 

*****

Read Previous

“Diyalog+11” Sergisi Eskişehir’de

Read Next

11 Haziran 2022  Cumartesi Günün Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: