23 Temmuz 2019 Salı Film Gösterimi: Entrika

23 Temmuz 2019 Salı

Film Gösterimi: Entrika

Haber : Kemal Gönüleri

Beyoğlu / İ S T A N B U L

Entrika – La macchinazione

2016 yapımı 112 dakika – Dram

Yönetmen : David Grieco

Oyuncular:

Massimo Ranieri, Libero De Rienzo, Milena Vukotic, Matteo Taranto, Roberto Citran, Tony Laudadio, François-Xavier Demaison, Paolo Bonacelli, Catrinel Marlon, Alessandro Sardelli

1975’in yazında, Pier Paolo Pasolini, en tartışmalı filmlerinden Salò’yu çekmektedir.
Pasolini’nin kendini gergin ve huzursuz hissettiği zamanlardır. İtalyanlar henüz yeni boşanma hakkını elde etmişler ve İtalyan Komünist Partisi (PCI) batı bloğunda endişeye neden olan genel seçimleri kazanacak gibi görünmektedir. Pasolini, bunun olabilmesine ihtimal vermemektedir. İtalya, onun bakış açısından, “Faşizm’den daha kötü bir diktatörlük” olarak gördüğü bir tüketim topluluğuna doğru hızla ilerlemektedir.

Pasolini filmi üzerinde çalışırken, ne roman ne de makale olan Petrolio kitabını yazmaktadır. Kitap, yozlaşmış bir siyasi ve finansal gücün cesur bir şekilde kınanmasıdır. Aynı günlerde Pasolini, Roma’nın işçi sınıfı banliyölerinden Pino Pelosi adında genç bir adamla karşılaşır. Pasolini ve Pelosi düzenli olarak Roma banliyölerinde buluşurlar. Bu varoşlarda Pasolini’nin şiirsel yaşamı ile pek de ilgisi olmayan ve suça giden yolu seçmiş karanlık insanlar yaşamaktadır. Çoğu, kenti yavaş yavaş ele geçiren Banda della Magliana adında bir suç örgütüne bağlıdır.

Pasolini’nin özel hayatıyla birleşmiş entelektüel bağlılığı onu, zamanın bütün hasta kaderinin kendisine karşı birleştiği bir entrika için mükemmel bir hedef haline getirmektedir.

Film orjinal dilinde, Türkçe altyazılıdır.

İtalyan Kültür Merkezi – Saat:19.00-20.30

Adres : Meşrutiyet Caddesi No:75, Beyoğlu

Gösteri ücretsiz olup, davetiye iledir.

*****

Read Previous

Güneştekin’in “Kayıp Hikayeler” Sergisi açılıyor

Read Next

23 Temmuz 2019 Salı Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: