Sema Özevin Fotograf Gösterimi

Sema Özevin Fotograf Gösterimi Söyleşi

Haber : Kemal Gönüleri

Fotografmetre Fotograf Gösterimi – Söyleşi

Sema Özevin Denize Karşı “TERSANE”

Tersane nedir? Nasıl bir yerdir? Bu soruların cevabını bilmek önemlidir, neden önemlidir? Televizyonda haberler izlediğimizde tersanede ölen bir işçinin ölümünü gösteren haberin klip mantığı ile dönmesi tersanedeki tersane ortamını ve ağır işçiliği bilmeyen biri için geçici bir durumdur. Yani o haber etkisini birazdan bir reklam ile yitirecektir, fakat tersaneyi ve oraya dair fotoğrafları gören birinin ölüm durumuna tepkisi çok daha farklı olacaktır. Bu nedenle tersaneyi anlamak adına insanların fotoğraflarla buluşması önemlidir.
Sanayi ve Değişim: “Türkiye’de tersane sayısının 160’a ulaştığını, alınan siparişler göz önüne alındığında Türkiye’nin dünyada 5.sırada olması üretim ve istihdam açısından oldukça sevindirici. Yalova Hersek bölgesinde, Marmara Denizi kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında bulunan sığ ve bataklık alana 4.5 km uzunluğunda ve 300 metre genişliğinde dolgu yapılmış, oluşturulan bu alana tersaneler kurulmuştur. Türkiye gemi inşa sektöründe önemli bölgelerden biri olan Yalova Hersek bölgesindeki (Hersek Burnu) faaliyet gösteren tersaneler binlerce kişiye istihdam yaratarak üretimlerini yapmaktalar. İş güvenliği açısından oldukça istikrarlı giden bu tersanelerde yapılan belgesel fotoğraf çalışması olan denize karşı “TERSANE” sanayi devrimi rüzgârının günümüz esintileri ile üretim coşkusunu da anlatmaktadır.”

Fotoğraf Gösterisi Süre: 5:59.00 (54 fotoğraf

Müzikler: Walt Disney Records Hans Zimmer Alan Silvestri Klaus Badelt

Son Samuray & Karayip Korsanları Film Müzikleri

Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi-BMKM-Saat:19.30

Adres: Caferağa mahallesi Moda caddesi Nailbey sokak, Kadıköy


Sema Özevin Kimdir?

(Beykent Üni. İletişim Fak. Öğr. Gör.)

Fédération Internationale de l’Art Photographique“AFIAP/EFIAP”

Kocaeli Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik ve Fotoğraf Ana Sanat Dalı, Fotoğraf Bölümü’nü 2012 yılında derece ile bitirdi. Gazi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde disiplinlerarası Yüksek Lisans yaptı. 2015 yılında “Video Sanatında Paradoksal Döngü” tezi ile derece ile mezun oldu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.
Fotoğrafa dair serbest çalışmalarını farklı kurumsal reklam ve tanıtım çekimleri ile stillife, yemek fotoğrafı konularında çalıştı. Belgesel alanında ise tersaneler, fabrikalar ve üretim ile yerel emeği anlattığı Pişmaniye ilki olmakla beraber birçok sanayi belgeselini çalıştı. Kurmaca , deneysel ve soyut stillerde Womans Aura, Kinestetik, Kozmoz, Koza, Paradoksal Döngü, Espas, Paralel Evren, Ouroboros “sonsuz döngü” projelerini çalıştı.
Fotoğrafçılığın yanı sıra film alanında videoart, belgesel kısa film ve uzun metraj film çalışmalarını sürdürmekte, Görüntü Yönetmenliği yapmaktadır. Belgesel ve kurmaca üç kısa filmde; Pişmaniye, Davut Dedem ve Babam’a da Yönetmenlik ve Görüntü Yönetmenliği, ayrıca 2017 yılı sonunda vizyona girecek olan uzun metraj sinema filmi “BARINAK” ta Görüntü Yönetmenliği yaptı.
Birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceleri bulunmakla beraber FIAP Fédération Internationale de l’Art Photographique’ Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonundan “AFIAP” artist sanatçı, “EFIAP” excellence sanatçı (mükemmellik) unvanını, UPI “United Photographers International “ Uluslararası Fotoğrafçılar Birliğinden – UPI (GPU) “Aphrodite” artist sanatçı unvanı, Crown-1 ve Crown-2 “taç” unvanı aldı.
FIAP “Internatıonal Federatıon Of Photographıc Art” Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) üyesi.

Kişisel Sergiler:

2015- Ocak- “Paradigma” Fotoğraf-Videoart-Enstalasyon sergisi, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Lisans bitirme sergisi.
2013-Kasım- “Paradoksal Değişim” fotoğraf sergisi ve video-art gösterimi-Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi- Lefkoşa/Kıbrıs
2012-Temmuz- Bir Emeğin Öyküsü “PİŞMANİYE” sergi ve albüm lansmanı-Tüpraş Genel Müdürlüğü-Kocaeli
2011- Ağustos-WOMAN’s AURA/ USA-Photography Art Exhibition Sema ÖZEVİN 05-30 AUGUST, GALLERY EXPO, Long Beach, California, Amerika
2011-Mayıs Bir Emeğin Öyküsü “PİŞMANİYE” 8 Mayıs – 27 Haziran 2011KUFSAD & Kale Sanat Kuşadası-Aydın
2011- Nisan/ Art Carnuntum 27 Nisan-3 Mayıs “Silk Road Meets Amber Road” Izmit “Nicomedia” in Carnuntum/ Story of a Labour “Pişmaniye” Sema Özevin Photo Exhibition Archaeological Museum Viyana –Avusturya
2011-Şubat Bir Emeğin Öyküsü “PİŞMANİYE” Anadolu Unv. İktisadi ve İdari Blm.Fklt Eskişehir
2010-Kasım Bir Emeğin Öyküsü “PİŞMANİYE” İfsak 22.İstanbul Fotoğraf Günleri- Taksim Metro-İstanbul
2010-Temmuz Bir Emeğin Öyküsü “PİŞMANİYE” Kocaeli Fuar Müdürlüğü-Kocaeli

Ayrıca , Pekçok Karma Sergiye katılmıştır.

*****

Önceki

26 Ekim Perşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Işıl Özışık Hobi Sanat Galerisi’nde

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar