Kadir Ablak Resim Sergisi “Kritik Eşik” açılıyor

Kadir Ablak Resim Sergisi

“Kritik Eşik” açılıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi , Kadir Ablak‘ın “Kritik Eşik” isimli Sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen‘in yaptığı Serginin açılış kokteyli 4 Ekim Cuma Saat: 19.00‘da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi‘nde yapılacak.

Kadir Ablak‘ın “Kritik Eşik” isimli Sergisi, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi‘nde 4 Kasım‘a kadar Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.
Serginin Küratörü Mehmet Lütfi Şen ; Kadir Ablak‘ın “Kritik Eşik” isimli Sergisi için yaptığı yazılı açıklamada ;

GÖRÜNENİN ÖTESİ

“Şehir yani Medine, medeniyete giden yoldur. Medeniyetleri, önemli şehirleri inşa eder. Kültürel birikim de yozlaşma da bu şehirler eliyle gerçekleşir. Bu birikimi sağlayan temel unsur resimden şiire, mimariden müziğe sanatın bileşenlerinden doğar. Bu çıkarım bize şehirlerin sanatçılarının eserleriyle varlıklarını geleceğe taşıdıklarını anlatır. Sanatçının ortaya koyduğu her eser yaşadığı şehrin güncelini ve geleceğini belirler. Medeniyetin kimliği, bir mimari yapı, bir resim, bir şiir, bir beste değil Ahmet Hamdi Tanpınar’ın deyimiyle bunların tamamının ilişkisinden doğan bir terkiptir.

Şehir, medeniyet, sanat ve sanatçı söylemi sizlere takdim ettiğim “Kritik Eşik” sergisiyle yakından ilişkili. Ressam dostum Kadir Ablak kendi kültürüne ve muhitine hâkim, yaşadığı şehre şahit, modern bir dil kuruyor eserlerinde. Şehirde yaşayan hepimizin ezberinde olan mimari yapılar, sokaklar, caddeler, kapılar, pencereler, antenler, baz istasyonları boy gösteriyor tuvallerinde. Eserlerin karşısına geçtiğimizde “evet bunları biliyorum” diye düşünüyoruz. Ama Ablak, ezbere bildiğimiz ne varsa tam o noktadan bozuyor ezberimizi. O, görünenin içinde kalarak görünenin ötesine sürüyor fırçasını. Çatılardan baktığı şehirde iyi kötü, birbiriyle bitişik yaşayarak yalnızlaşma, iki kültür arasına sıkışmışlık, acılar sevinçler insana dair ne varsa, kendi ifadesiyle bütün olumsuzlukları soyutlayıp, hayat tecrübelerimize, bizi biz yapan değerlere bizden daha çok yaklaşarak, bir özlem inşa ediyor içimizde. Figüre çok rastlamadığımız eserlerinin karşısında biraz zaman geçirdiğimizde, ürpererek kendimizin bir figür olarak resme dahil olduğunu hissediyoruz.

Kadir Ablak resmiyle buluşma noktası tam da burası. Görünen yüzeyde sanatçının öteleyerek var kıldığı ne varsa, figürü haline geldiğimiz resimden içimize sirayet ediyor. Böylece yaşadığımız şehirle tüm sorunları ve çözüm imkanlarıyla yüzleşiyoruz. Yine mini bir retrospektif sergiye kronolojik olarak baktığımızda, şehirdeki değişim ve dönüşümlerin 20 yıllık kısa tarihinin içinden geçiyoruz.

Kadir Ablak Resim Sergisi “Kritik Eşik”i birçok koleksiyondan ödünç aldığımız eserlerle hazırladık. Ben bu yoğun çalışma döneminde koleksiyonerlerimize, dostum Kadir Ablak’a, yetkin değerlendirme yazısı için Sayın Celal Soycan’a, projenin hayata geçmesinin imkanlarını sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanımız Sayın Ömer Arısoy’a ve emeği geçen bütün dostlarıma gönülden teşekkür ediyorum.” dedi

Kadir ABLAK Kimdir?

1974 Erzurum doğumlu olan sanatçı, 2002 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Bilim dalından mezun oldu. 2002 -2005 yılları arası Erzincan’da ki atölyesinde sanatsal ve sosyal çalışmalarını yürüttü̈. 2005 yılında İstanbul’a yerleşen sanatçı, ilk 10 yılını Taksim’de, 4 yıldır da Bakırköy’deki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bazılarının kurucu üyeliğini ve yöneticiliğini üstlendiği grup, dernek ve inisiyatiflerde aktif görevler aldı. Kişisel ve kurumsal onlarca ulusal ve uluslararası projenin koordinatörlüğünü̈ yürüttü̈.

17 kişisel sergi açan sanatçı, 20 uluslararası fuar ve bienalde, 150’i aşkın karma sergide yer aldı. Kamu ve özel koleksiyonlarda 100’lerce eseri yer almakta olan sanatçı, halen; Beyoğlu Plastik Sanatlar Derneği ‘BPSD’ yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

ÖDÜLLERİ

  • 2010- “Nuri İyem Resim Yarışması” / sergi / Evin sanat galerisi, /Bebek-İSTANBUL
  • 2010 “10. Şefik BURSALI resim yarışması” /sergi / D.G.S. galerisi – ANKARA
  • 2010- “70.Devlet Resim Heykel Yarışması” / sergi / ANKARA
  • 2009- “Medeniyetler şehri İstanbul” konulu resim yarışması / mansiyon / Ümraniye/Kadıköy-İSTANBUL
  • 2009- “9. Şefik BURSALI resim yarışması” /sergi / D.G.S. galerisi – ANKARA
  • 2009- “69.Devlet Resim Heykel Yarışması”, / sergi / Ulus-ANKARA
  • 2008 -“ DZ.K.K. 10. Geleneksel Resim Yarışması” / sergi / İSTANBUL
  • 2007- “Duvar Resimleri Yarışması” / birincilik / Ümraniye-İSTANBUL
  • 2006- Beyazay Görme Engelliler Derneği / sanatçı onur belgesi / İSTANBUL

*****

Read Previous

Feryat Aydemir’in Scream Shot Sergisi Açılıyor

Read Next

İDSO YENİ SEZONU AYA İRİNİ’DE AÇIYOR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: