GESAM’ın ADANA SERGİSİ İLGİ TOPLADI

GESAM’ın

ADANA SERGİSİ İLGİ TOPLADI

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Gülşen Doğan

Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) Adana Şube Başkanlığı’nca 29 subat‘ta yapılan olağan genel kurul toplantısında Yeni Yönetim Kurulu Uluslararası Ressam ve spor alanında Akademisyen olan Gülşen Doğan Başkanlığında Tevfik Gökdemir, Mehmet Nuri Börüban, Fatma Akyüz Güher, Gönen Uğurlular, Ferah Eker ve Gülay Yılmaz oluşturuldu.

2014 Yılından bu yana Başkanlığı yürüten Saliha Yeşilköy‘den Başkanlığı devraldıktan sonra kolları sıvayan Taze Başkan Gülşen Doğan ; Başkanlığının ilk haftasında kısa sürede hazırlıkları yapılan 8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar günü sergisini düzenlendi.

Serginin açılış kokteylinde Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş‘ı bir buket çiçekle karşılayan Başkan Doğan ; Vali Demirtaş‘a “aslında bu çiçeği size takdim edecektik fakat bu anlamlı günde çiçeği eşinize takdim etmek istiyorum” diyerek çiçeği eşi Beyhan Demirtaş‘a takdim etti.

Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Adana Şube Başkanlığınca düzenlenen “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Karma Resim Sergisi”nin açılışı Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Sanatçıların ve Sanatseverlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

19 sanatçının eserlerinin yer aldığı serginin açılış kurdelesini beraberindekilerle birlikte keserek sergiyi ziyarete açan , Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “kadınların eğitimli, donanımlı ve bilinçli olmasının sağlıklı bir toplumun ön şartı olduğunu” dedi.

GESAM Başkanı Gülşen Doğan eşliğinde tabloları tek tek inceledi ve eser sahiplerinden resimler hakkında bilgi alarak sanatçıları kutladı.

GESAM 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Temalı sergiye katılan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da sergiyi gezerek “sergide eserleri olan tüm sanatçıları ve Emekçi kadınların kadınlar gününü kutladı her zaman destek olacaklarını” dedi.

Sergiye Katılan Sanatçılar

Ayşe Sezen, Başak Yiğenoğlu, Eda Şengül, Ferah Eker, Fatma Nevin Arıkoğlu , Gülay Yılmaz , Gülşen Doğan, Mehmet Nuri Börüban, Hasan Çakır ,Hasan Erdoğan, Hatice Gönen Uğurlular, Meryem Pırlak, Nermin Batmaz, Saliha Yeşilköy, Senay Alban, Sibel Çakar, Tevfik Gökdemir, Tezcan Ballı Çardak, Yurdagül Sidal, ve Şahnaz Yılmaz

GESAM HAKKINDA

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan çalışma çerçevesinde; (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) GESAM 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 2936 sayılı kanunla değişik 42.maddesi ile Fikir ve Sanat Eseri Meslek Birlikleri ve Federasyonu hakkındaki tüzük hükümleri uyarınca kurulmuştur.

Merkezi Ankara’dadır. Adana ve Antalya’da şubeleri mevcuttur.

GESAM’ın 55 ilde de temsilcileri bulunmaktadır.

GESAM’ın Amaçları Nelerdir?

  1. Üyelerin telif haklarını korumak,
  2. Telif hakları ile ilgili kanun, yönetmelik hazırlıklarında yetkililere yardım etmek, sanatçıların görüşlerini, düşüncelerini ilgili kuruluşlara bildirmek,
  3. Telif haklarından doğacak uyuşmazlıklarda arabulucu olmak, problemlerin çözümüne yardım etmek, mahkemelerde gerekirse birlik avukatları vasıtası ile üyelerin davalarını takip etmek, toplanan telif ücretlerinin dağıtımına yardımcı olmak,
  4. Türk sanatının ve kültürünün gelişmesine katkısı olacak faaliyetleri desteklemek, sanatçılara maddî ve manevî destekler sağlamak,
  5. Devlet ile sanatçı ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmak.

*****

Önceki

13 MART 2020 CUMA Söyleşi-İmza Günü

Sonraki

Banu Devrim Atölyesi’nin “Kadın ve Göç” Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar