Ağaca Övgü Sergisi Selçuk’ta Açıldı

Ağaca Övgü Sergisi Selçuk’ta Açıldı

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Barış Eryüce

Fotograf Sanatçısı Arkeolog Bensen Ünlüoğlu’nun “Ağaca Övgü” Sergisi Selçuk’ta Açıldı.

Açılış kokteylinde Ödemiş Müze müdiresi Feride Kat , ÇağDaş Yaşamı Destekleme Derneği Selçuk Şube Başkanı Metin Çıtak, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kaçer ve diğer üyeler, çevre illerdeki üniversitelerden Akademisyenler ve sanatçıların yanı sıra Selçuk müzesi çalışanları , Selçuk ve Şirince halkının Sanatsever Halkı hazır bulunurlarken ; Serginin Açılışını ise Selçuk Sen Jan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Büyükkolancı tarafından yapıldı.

Fotograf Sanatçısı-Arkeolog Bensen Ünlüoğlu ; Ağaca Övgü isimli tematik Fotograf Sergisi için yaptığı yazılı açıklamada “AĞACA ÖVGÜ Bin yıllık “tarih tanığı” zeytin ağaçlarının umarsızca, rant uğruna katline izin verilmesi, ulu çınarların -tıpkı hayatlarımızdaki gibi- bir bir devrilmesi, şehrin sokaklarında yıllaar önce ekilmiş, kimi 40-50 yaşında, meyve veren ağaçların sanki cansızmışçasına “yeniden düzenleme” uğruna bir gecede yok edilmesi, “budama” adı altında bilinçsizce ve ağacı küstürürcesine yapılan işlemler, “manzarayı kapatıyor” ya da “yere düşen yapraklar olukları.. mazgalları tıkıyor sonra” gibi akıl almaz nedenlerle ve son zamanlarda DAHA DA HIZLANAN bir AĞAÇ EROZYONU yaşamaktayız. İŞTE TAM DA BU SEBEPLERLE BU DELİ GİDİŞATA BİR İSYAN, BİR ÇIĞLIK OLARAK ÇIKTI bu sergi ve ismi ortaya! 2015 yılında Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünyada 3 trilyonun üzerinde ağaç bulunmakta. Ancak bu sayı o gün bu gündür emin olun ki artmak yerine azalmakta.. Hele ki ülkemizde! İnsanoğlu, nefes almasına sebep bu canlıyı neden YOK SAYMAKTA, tanımaya çalışmak ve var etmek yerine yok etmeyi seçmekte hala anlayabilmiş değilim! Hani “bindiği dalı kesmek” diye bir deyim var ya, AYNEN onu yaşamaktayız günümüz dünyasında.. AĞACA ÖVGÜ’M de bu yüzdendir işte.. Bir hatırlatma, küçük (ya da isterseniz büyük) bir farkındalık yaratma adına, ormanlarda görüp deklanşöre basarak fotoğraf harikaları yarattığımız o muhteşem ağaçları değil de “bizimle beraber” şehirlerde, kasabalarda, hatta sokağımızda YANİ ÇOK İÇİMİZDE yaşayan ağaçlara dikkatleri çekmek istedim.. Ve onları detaylarında ortaya sermek; gövdelerinden, dallarından, tomurcuklarından bazen de yansımalarından örneklerle. Çünkü onlar gittikçe çapı daralan bir toprak parçası üzerinde VAR OLMAYA çabalıyorlar; ısrarla.. inatla.. kimi zaman da ellerini havaya kaldırıp yakarırcasına AMA DİMDİK! Ve bence bu duruş ÇOK övgüye değer; AĞACA ÖVGÜ’ye.. SAYGIYLA.. Bensen B. M. ÜNLÜOĞLU – Ağustos 2017″ dedi.

Bensen B.M. Ünlüoğlu’nun Ağaca Övgü isimli tematik Fotograf Sergisi 25  Ağustos‘a kadar Sanatseverler tarafından Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi‘nde izlenebilecek.

*****

Önceki

21 Ağustos Pazartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Bilgen Bengü’ye Saygı Gecesi Bugün

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar