7.Sinemasal Film Festivali 30 bin çocuğa ulaştı!

7. Sinemasal Film Festivali,

Doğu Anadolu etabında 30 bin çocuğa ulaştı!

Haber : Kemal Gönüleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Sinemasal Kültür Sanat Derneği işbir-liğiyle düzenlenen “7. Sinemasal Film Festivali” bu sene ‘Doğu Anadolu’ etabını tamamladı. Fes-tival kapsamında Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van ve Hakkari’de 30.000 çocuk ve ailesi gerçek si-nema deneyimi yaşadı.

Sosyo-kültürel açıdan dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukları sinemayla buluşturan Sinemasal Film Festivali, 2013 Güneydoğu Anadolu, 2014 Karadeniz, 2016 Akdeniz, 2017 İç Anadolu, 2018 Avrasya (Marmara & Ege) etaplarının ardından 16-27 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşen ‘Doğu Anadolu’ eta-bını da başarıyla tamamladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Sinemasal Kültür Sanat Derneği işbirliğiyle düzenlenen “7. Sinemasal Film Festivali”, Doğu Anadolu etabı kapsamında Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van ve Hakkari illerinde, ulaşılması en zor dağ köylerinde, kasabalarda ve beldelerde yaşayan çocuklarla buluştu. 12 gün süren festivalde, önceki yıllara nazaran rekor bir katılım ile 30.000 çocuk ve ailesine ulaşıldı.

Binlerce köy çocuğu ilk kez gerçek sinema deneyimi yaşadı.

Yerel yönetimlerin ev sahipliğinde gerçekleşen festival kapsamında; hatıra sinema bileti, meyve suyu ve sinemanın olmazsa olmazı patlamış mısır ikramı alan çocuklar, nostaljik el fenerli yer göstericilerin eşliğinde yerlerini alarak hayatlarında ilk kez gerçek sinema deneyimi yaşadı. Yıldızların altında ve açık havanın büyüsünde halka açık olarak gerçekleşen film gösterimleri, yöre halkının büyük beğenisini ka-zandı ve onlara hayatları boyunca unutamayacakları anılar bıraktı.

Sinemanın yanı sıra yüz boyamadan kukla atölyelerine kadar pek çok aktivite düzenlendi.

7. Sinemasal Film Festivali’nde BKM’nin sponsorluğunda ‘Bizim Köyün Şarkısı’ isimli filmin gösterimi yapıldı. Filmin ardından mutlulukları yüzlerinden okunan çocuklar, böyle bir etkinliği organize ettiği için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Sinemasal gönüllülerine ve tüm destekçilere teşekkürlerini sundu. Ziya-ret edilen her köyde çocuklara çeşitli hediyeler dağıtılırken, film gösterimlerinin yanı sıra çocuklar yüz boyamadan resim ve kukla atölyesine, şarkı yarışmasından tiyatro gösterilerine kadar birçok farklı et-kinlikle eğlendi. Festivalin Genel Sanat Yönetmenliğini yapan Enes Kaya, Sinemasal hakkında detaylı bilgiye sinemasal.org adresinden ulaşılabileceğini ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle 2020 yılında düzenlenecek olan festivallere herkesin katılabileceğini belirtti.

*****

Read Previous

3 EKİM 2019 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

Özlem Tuna’nın “PASSION” Sergisi Galeri FE’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: