3.Piyano Ödülleri Sahiplerini buldu.

3.Piyano Yarışması Ödülleri Sahiplerini buldu.

Haber : Kemal Gönüleri

  • 3. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’na 15 ülkeden 69 aday başvurdu. Haziran ayında Jüri bir ön seçim gerçekleştirerek yarışacak 40 adayı belirledi.
  • Gösterdiği üstün başarıyla Shaun CHOO birinciliğe layık görüldü.

19 Kasım Pazar TRT Okul‘dan canlı olarak yayınlanan görkemli bir Gala Gecesi ve Ödül Töreni‘nde 3. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu.

Gösterdiği üstün başarıyla Shaun CHOO birinciliğe layık görüldü.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından düzenlenen 3. İstanbul- Orchestra’Sion-Uluslararası Piyano Yarışması 13-19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

3.İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışmasını kazananlar :

  • Shaun CHOO (Singapur) Birinci
  • Georgy VOYLOCHNİKOV, (Rusya) İkinci
  • Mamikon Nakhapetov (Gürcistan) Üçüncü
  • Emre Yavuz da Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.
  • NDS Gençlik Müzik Ödülü‘nü kazanan : Mamikon Nakhapetov

3. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması‘na 15 ülkeden 69 aday başvurdu. Haziran ayında Jüri bir ön seçim gerçekleştirerek yarışacak 40 adayı belirledi.

 

Jüri başkanı Vahan Mardirossian, yarışmacıların düzeyinin her sene daha iyi olduğunu dile getirerek, farklı ülkelerden profesyonel ve çok üst düzey adayların katılımına dikkati çekti.

Jüri üyesi piyanist Gülsin Onay da 15 ülkeden katılım olduğunun altını çizerek, “Bu sene daha yüksek seviyede, 15 ülkeden katılım oldu.Olağanüstü piyanistler katıldı. Bu piyanistleri adeta konserdeymiş gibi dinledik.” dedi.
Finale yalnızca 3 kişinin kalabildiğini kaydeden Onay, “Finalde yarışabilecek düzeydeki müzisyenlerin sayısı daha fazlaydı. Onları burada ağırlamak ve konuştuğumda da mutlu olduklarını görmek, hissetmek beni sevindirdi. Bazıları birçok yarışmaya katılmış ama buradaki aile havasını, okulun sıcak bir yuva gibi olan atmosferini çok beğenmiş ve kendilerini güvende hissetmişler.” ifadelerini kullandı.
Onay, yarışma vesilesiyle hem yarışmacılar hem de jüri üyelerinin müzik dünyasında olağanüstü bir hafta geçirdiğini kaydetti.

Ödüller :

– Birincilik Ödülü 10.000 $

– İkincilik Ödülü 5000 $

– Üçüncülük Ödülü 2500 $

3. İstanbul-Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Jüri Üyeleri

Vahan Mardirossian (Jüri Başkanı)

Frédéric Chiu , Jean-Yves Clément , Tamayo Ikeda , Gülsin Onay , Pierre Réach , Emre Şen

3.İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışmasını kazananların biografisi :

Shaun CHOO

Shaun CHOO ( Singapur )

Shaun Choo, 1991 yılında Singapur’da doğdu. Piyano çalışmalarına 7 yaşında başladı. Lena Ching yönetiminde, 14 yaşında müzik diploması aldıktan sonra, çalışmalarını yurt dışında, Salzburg (Avusturya), Mozarteum Üniversitesi’nde, Prof.  Karl-Heinz Kämmerling ve Prof. Andreas Weber yönetiminde sürdürdü.

Aktif bir sanatçı olan Shaun Choo, resitaller vermek üzere Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda, Macaristan, İtalya, Polonya, İspanya, İsviçre, Çin, Singapur ve Güney Kore gibi Asya ave Avrupa ülkelerini dolaştı. Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Mozarteum Symphony Orchestra, Niederbayerische Philharmonie Passau, China Broadcast Symphony Orchestra, Daegu Philharmonic and Leipzig Academic Orchestra gibi orkestralarda solist olarak çaldı. Birçok uluslararası piyano yarışmalarına katıldı ve 7 birincilik ödülüne layık görüldü.

Georgy Voylochnikov

Georgy VOYLOCHNİKOV, (Rusya)

1985 yılında, Voronej’de müzisyen bir aileden doğdu. Babasının teşvikiyle piyano eğitimine başladı. Altı yaşına geldiğinde, Lyudmila Kabantsovoy ile müzik okulunda eğitimini sürdürdü. Sekiz yaşına bastığında, Voronej Özel Müzik Koleji’nde, olağanüstü müzik öğretmeni Valery Volkov’un sınıfına girdi. 2002 yılına kadar, Moskova’daki Gensin Müzik Koleji’nde, Rusya Federasyonu kültür danışmanı Andrey Khitruk’un sınıfında çalışmalarını sürdürdü. Onun yönetiminde, piyanist, 2003’te, Voronej’de, Rus Genç Piyanistler Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazandı. Birincilik ödülünün verilmediği, Moskova, 3. Uluslararası Gnesin Piyano Yarışması’nda, aynı yıl, ikincilik ödülünü kazandı. Eylül 2014’te, International Musikwettbewerb Koeln (Kolonya, Almanya) Yarışması’nda birincilik ödülü ve dinleyici ödülüne layık görüldü.

Mamikon NAKHAPETOV

Mamikon NAKHAPETOV (Gürcistan)

1982’de Tiflis’te doğdu. İlk keman ve piyano derslerini S. Korsantia ve D. Reisner’den aldı. Vatanındaki çalışmalarından 2004 yılında mezun oldu. Münih Konservatuvarı’nda çalışmalarını Elisso Virsaladze ile piyano ve 2007/08’de Helmut Deutsch ile şarkı alanında tamamladı. Daha sonra enstitüde ders verdi ve kariyerine solist, oda müziği sanatçısı ve piyano eşlikçisi olarak başladı. Prestijli yarışmalara katıldı. Zürih’teki Geza Anda Yarışması, Varşova’daki Chopin Yarışması, Moskova’daki Çaykovski Yarışması ve Bolzano’daki Busoni Yarışması bunlar arasında sayılabilir. “Citta di Verona” Yarışması’nda (Verona) Özel Ödül, E. Porrino Yarışması’nda (Cagliari, Kasım 2010), “Chopin Ödülü”, “Roma 2012 ve 2013” Yarışmaları’nda birincilik ödülü kazandı.

pianocompetition.nds.k12.tr

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
Cumhuriyet cad no 127 Harbiye – İstanbul
Tel. 0 212 219 16 97

*****

Önceki

Akdeniz Sanat Kentleri Buluşması

Sonraki

15. İstanbul Bienali Kapı Çalanlara Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar