Yaşlılara Saygı Haftasında Düşündüklerim

Yaşlılara Saygı Haftasında

Düşündüklerim

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Bizim geleneğimizde yaşlılara özel önem verilir. Herkes yaşlılara, bir akrabası, bir yakınıymış gibi davranır. Emmi der, dede der, amca der, dayı der; teyze der, hala der, abi der, bacı der, abla der, nine der, ebe der… elini öper, yardım eder. Uzak durur yaşlıları incitmekten.

Elinde ağırlığı varsa hemen alır taşır. Yürümekte zorluk çekiyorsa koluna girer, geçeceği yere geçirir, gideceği yere götürür…Onu mutlu etmeye çalışır.

Baylara “aksakal”, kadınlara “goca ana” denir. Evin baş köşesinde yer verilir. Beslenmesine, sağlığına dikkat edilir. Hal hatır sorulur…

Yaşlılara hastanelerde öncelik tanınır. Yetkili yöneticilerin çıkardığı yasaya göre Trenlerde yüzde elli indirim yapılır. Belediye otobüslerinde, özel halk otobüslerinde para alınmaz. Ön sıralarda yer verilir.

İlkokullarda büyüklerimi saymak, küçüklerimi sevmek diye öğretilir. Anne baba da aynı şeyleri öğretir çocuklarına. Büyükler komşu çocuklarını gözetir, kollar. Yanlış bir şey yaptıklarında uyarırlar. Kendi evlatları gibi düşünürler komşu çocuklarını. Hiçbir çocuk büyüklerine saygısızlık yapmaz, yapamaz.

Öğretmenlik yıllarımda gözlemlemişimdir bu olayları. Otobüste, yolda her yerde. Çocukların büyüklere karşı yanlış yapmadıklarını görmekteyim.

Okul çocuklarının sırtlarında on, on beş kg. ağırlıkta çantaları var. Okulda yorulmuş çocuk, bir de sırtında çanta, büyüklerin bunlara yardım etmesi gerekmez mi? Bazıları kalk, ben oturacağım diyor.

Ne bileyim ben yer veremeyen çocuk belki hasta, belki yorgun… Onları azarlamak yerine hoş karşılamak gerekmez mi? Bizim bir görevimiz de çocukları yetiştirmek değil mi? Çünkü onlar bizim yarınımız.

Kimi büyüklerin hakkını yemeyelim. Çocuklara yer veren büyükler de gördüm. Ben de yaşlılardan biriyim; toplu taşıma aracına bindiğimde kesinlikle yer verirler bana.

Bazı özel halk otobüslerinin sürücüleri durakta bekleyen yaşlıları görmezden geliyor! Sanki kendileri yaşlanmayacaklar? Lütfen yaşlılarımızı incitmeyelim, saygıda kusur etmeyelim…yasalara uyalım.

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası‘ndayız.

Yaşlılar haftası kutlu mutlu olsun…

16 Mart 2024, Adana

****

Önceki

18 Mart 2024 Pazartesi Günün Sergisi

Sonraki

18 Mart 1915 BİR DESTANDIR ÇANAKKALE

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar