Sevilay Aydınlı’dan “Bakire Anne”

Sevilay Aydınlı’dan “Bakire Anne”

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Ressam Sevilay Aydınlı, “Bu resimde kadının bekâretinin namus adı altında kadınlara baskı unsuru oluşturmasını eleştirel bir şekilde yansıtmaya çalıştım.
  • Duvak bekâreti simgeliyor. Çocuk ise tersini. Yani bakire ama anne” 

Adanalı Ressam Sevilay Aydınlı, çizdiği duvaklı, bakire anne resmine ilginç bir yorum getirdi.

Katıldığı bir karma resim sergisinde çıplak bir kadın resmi ile dikkatleri üzerine çeken Aydınlı, resmi için yaptığı açıklamada, “Bu resimde kadının bekâretinin namus adı altında kadınlara baskı unsuru oluşturmasını eleştirel bir şekilde yansıtmaya çalıştım. Duvak bekâreti simgeliyor. Çocuk ise tersini. Yani bakire ama anne” dedi.

Aydınlı şunları söyledi:

“Burada bakireyi Hz. Meryem’in modern versiyonu olarak yansıttım. Bilgi Kitabında, “Tanrı, bu defa insanları mucize yolu ile irşat etmeyi denedi. Ve İsa, mucizelerini göstermek üzere Dünyaya gönderildi. Ona Allah’ın oğlu denildi. Çünkü O, Meryem’in oğlu idi. Meryem Yücelerin emri ile yeryüzüne gönderilmişti.

O, evlenmeden doğurdu. O zamanın insanı bunu türlü şekilde tefsir etti. Bazısı da olduğu gibi kabul etti. Şimdi bu uzay çağında bunun açıklamasını rahatlıkla yapabiliriz. İsa bir mucize bebekti yani sizin deyiminiz ile bir tüp bebekti” denilmektedir. Ayrıca bu resim Türk mitolojisinde de çocukları ve loğusa kadınları koruyan Umay Tanrıçayı akıllara getirebilir”

Resimdeki çıplaklığın insanın doğumundaki saflığını simgelediğini belirten Ressam Sevilay Aydınlı, “Bu resim çıplak bir kadının hem bakire ve hem de anne nasıl olur diye soranlara bu şekilde cevaplar veriyor” diye konuştu.

*****

Önceki

8 Aralık 2021 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Sonraki

Gürsel Fırat’tan Derviş Oyunu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar