Sevi: “tek dert, şu an sanat değil, sağlık ve ekonomi”

Aslı Sevi: “tek dert, şu an

sanat değil, sağlık ve ekonomi”

Haber : Vahit Şahin

  • “Hepimiz hiç beklemediğimiz bir zamanda olmadık sorunlar içinde bulduk kendimizi. Kimimiz işsiz kaldı, hasta oldu, yakınlarını kaybetti, kimimiz güneş görmeyen evlerde günlerini geçiriyor, kimimiz karnı aç yatağına giriyor”

Tiyatro sanatçısı, TV programcısı, İletişim Fakültesi mezunu Aslı Sevi  koronavirüslü günlerde “Dünyanın tek derdi şu an sanat değil, sağlık ve ekonomi” dedi.

Aslı Sevi, pandeminin tüm dünyayı kasıp kavurduğu bu günlerde herkesin kendilerini hiç beklemediği bir zamanda olmadık sorunlar içinde bulduklarını belirterek, ”Kimimiz işsiz kaldı, hasta oldu, yakınlarını kaybetti, kimimiz güneş görmeyen evlerde günlerini geçiriyor, kimimiz karnı aç yatağına giriyor. Elbette dünyanın tek derdi şu an sanat değil, sağlık, ekonomi. Ama bu günler de geçecek ve o tertemiz ve refah günler gelince biz bir yerlerde sizi bekliyor olacağız, kimimiz ekranlarda, kimimiz sahnede. Ve başka başka yerlerde. O vakit geldiğinde hep birlikte aldığımız her nefese daha çok şükredip daha sıkı sarılacağız birbirimize” dedi.

Şimdilerde birçokları gibi bolca vakitlerinin olduğunu, bol okumalar, dinlemeler yaptığını ifade eden Aslı Sevi, “İzleyemediğim filmleri oyunları izliyorum.  Yazıyorum. Sanata aşık biriyim. Klişe gibi gelebilir ama sanatı sadece icra edilen yerlerde değil, gökyüzünde, kuşların cıvıltısında, ağaçların kurumuş dallarında ve daha birçok yerde gören biri olarak söylemeliyim ki tiyatro benim için mükemmel bir araç. Estetik kaygısı gütmeden karakter ve durum için olması gereken neyse onu veren, en önemlisi de birçok derdi tasayı mutluluğu tüm çıplaklığıyla aktarabildiğimiz nefis bir sanat dalı. Bazen uzun bir hikayeden bir an, bazense kısacık bir andan uzun bir oyun çıkarabildiğiniz, görmezden gelinen ya da susulan birçok konuya cesurca değinip izleyenleri sarsabildiğiniz ya da tüm dertlerini unutturabildiğiniz, seyirciyle hemhâl olunan, nefes alan bir sanatıdır” dedi.

Reaksiyonu yüksek bir seyirci topluluğu karşısında çok keyiflendiğini söyleyen Aslı Sevi, ”Öyle bir an geliyor ki onlar beni kucaklarına alıp avutmak istiyorlar, bakışlarındaki içtenlik karakterimi sarıp sarmalıyor ve o an onun ihtiyacı olan şey de o. Bazı sahnelerde de alıyorum sazı elime onlar kahkaha attıkça ben daha çok coşuyorum. Seyirciyle yakınsan daha iyi benim için, şimdiki özel sahneler de buna çok müsait. Oyundan sonra da kocaman sarılıyoruz birbirimize. Bin yıldır aynı duyguları paylaştığımızı yeniden hissetmenin verdiği coşkuyla” diye konuştu.

*****

Read Previous

ÇÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Yeni Binasına kavuşuyor

Read Next

38.DYO Sanat Ödülleri Sahiplerini buldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: