Sahnede yuhalanan sanatçı, ”Benim için onurdur”

Sahnede yuhalanan sanatçı,

”Benim için onurdur”

Haber ve Fotograflar : Vahit Şahin

  • Hızır Paşa’yı canlandıran Murat Koray Tufan: “Sahnede yuhalanmak oynamış olduğum kötü karakteri seyirciye iyi yansıttığımdan kaynaklanıyor. Bu emek madalyasını şerefle taşıyacağım.”

Adana’nın 55 yıllık tiyatro grubu Dost Oyuncular’ın sahneye koyduğu Pir Sultan Abdal oyununun sonunda seyircileri selamlama sıralarında yuhalanan sanatçı Murat Koray Tufan, “Sahnede yuhalanmak benim için onurdur” dedi.

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sahneye konulan oyunda, önce Pir Sultan Abdal’ın müridi olan daha sonraları ise Osmanlı Paşası olarak Sivas’a gelerek eski şeyhini astıran Hızır Paşa rolünü oynayan 14 yıllık tiyatro sanatçısı Murat Koray Tufan, “Dost Oyuncular bünyesine katılma tarihim ve ilk sahneye çıkışım 2006 yılında oynadığımız Boyacı oyununa borçluyum. Yaklaşık 14 yıllık tiyatro geçmişine sahibim ve bunu gururla taşımaktan şeref duyuyorum. Yuhalanma şokunu ilk defa yaşadım daha öğrenecek çok şeyim var. Sahnede yuhalanmak oynamış olduğum kötü karakteri seyirciye iyi yansıttığımdan kaynaklanıyor. Bu emek madalyasını şerefle taşıyacağım, çünkü yönetmenimiz Bülent Uz ‘sahnede sergilenen rol sanatçının azığıdır’ diye nitelendiriyor” dedi.

Dost Oyuncular’ın Yönetmeni Bülent Uz ise,16. Yüzyılda yaşayan Pir Sultan Abdal’ın Sivas’ın Yıldızeli İlçesinin Banaz Köyünde doğduğunu belirterek, ”O dönem, Türkmenlerinin büyük ölçüde baskı gördüğü, yoğun tutuklamaların yapıldığı bir dönemdir. Aynı yılda Pir Sultan’ın eski müridi olan Hızır Paşa’nın Sivas Valisi olduğu bilinmektedir. Hızır Paşa, düşüncelerinden dolayı Pir Sultan Abdal’ı tutuklar ve zindana atar. Pir Sultan Abdal sözünden ve yolundan dönmeyen, inanmış ve kararlı bir kişiliğe sahiptir. Düzene boyun eğmediği için uzun zaman tutuklu kalır. Yine o dönemde bir çeşit baskı ve zulüm merkezi olan Sivas’ta bir zaman müridi olan ve sonradan Sivas Sancağına Vali olarak atanan Hızır Paşa tarafından asılarak idam edilmiştir. Hızır Paşa rolünü başarılı bir şekilde oynayan Murat Koray Tufan’ı ben de kutluyorum” diye konuştu.

*****

Read Previous

Öykü – Ulan Derviş Çıkar Ağzındaki Baklayı

Read Next

OĞUZHAN UÇ İLE ETNİK İSTANBUL ŞARKILARI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: