Safter Çevirgen insanları gizemli yolculuğa çıkarıyor

Safter Çevirgen

insanları gizemli yolculuğa çıkarıyor

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • “Sanatçı toplumla beraber yaşar, beraber hisseder, topluma sunar. Eserlerimde insanların kendisini bulabilmesini, görmesini istiyorum. Sanatın amacı zaten bu değil mi?”

Adana’da 2. Kişisel resim sergisi açan Ressam Safter Çevirgen, toplumda yaşanan kargaşaları, tedirgin bakışları, ilişkileri fırçalarıyla tuvallere yansıttı.

1977 Nevşehir doğumlu, sosyoloji ve işletme mezunu ve kamu görevlisi olan Safter Çevirgen, resme 1996 yılında başladığını, İstanbul, Mardin ve Mersin illerinde farklı branşlarda ve disiplinlerde karma sergilere katıldığını ifade ederek, ilk kişisel sergisini 2018 yılında “O” temalı sergiyle açtığını söyledi.

Adana’da açtığı ikinci kişisel sergisindeki resimlerinde toplumu, bireylerin birbirini takip ettiği birbirleriyle çelişen çizgileri, bakışların yarattığı tedirginliği resimle işlemeye çalıştığını ifade eden Çevirgen, “Renklerin matematiği olarak değerlendiğim çizgileri; Toplumun bize kazandırdıkları ve bizden götürdükleri üzerinde dururken, kırmızı ağırlıklı olmak üzere sıcak renkleri kullanmayı seviyorum” dedi.

“crematorium isimli bu sergimde sanatseverleri gizemli bir yolculuğa çıkarmayı amaçlıyorum” diyen Çevirgen, “İnsanları göz hapsine alan resimlerimde,  zihinlerinde oluşan sorulara cevap vermeyi sağlamak istedim. Toplumda bir kargaşa, kaygı zaten mevcut, herkese yetecek kadar yaşam alanı varken kimseye yetmeyecek alan üzerinde yoğunlaşılışıyor.  Sanatseverlerin resimlerim üzerindeki geribildirimleri ve fikirlerini de ziyadesiyle merak ediyorum,  İnsanların kendisi iç dünyasından kesitler bulabilmesini ve zihninde oluşan sorulara kılavuz olmadan cevap verebilmelerini amaçlıyorum, resim yapıyorum. Sanatın amacı zaten bu değil mi? Sanatçı toplumla beraber yaşar, beraber hisseder, topluma sunar. Bu nedenle de toplumun ne hissettiğini geri bildirimlerini de çok önemsiyorum” şeklinde konuştu.

*****

Read Previous

24 Ekim 2019 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

İki Büyük Ses Harbiye Açıkhava’da mestetti!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: