Ressam Hakan Demir’den Trajedi Resimleri

Akademisyen Ressam Hakan Demir’den

Trajedi Resimleri

Haber ve Fotograflar : Vahit Şahin

  • Ç.Ü. Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Hakan Demir: “Benim çizdiği resimler, aslında eskiden beri yaşadığımız coğrafyadaki bize yabancı olmayan sorunlardır. Bu resim benim günlük yaşamımım bir parçası. Burada gördüğünüz kafalar bir trajedinin etkilenen kesimi olan insanlar. Kavram olarak insansı şekiller. Diğer resim ise insansız bölgedir.”

Adana Ressamlar Derneği (ARD) Sanat Galeri’sinde açılan “Bahar Seçkisi” adlı karma sergiye iki eseri ile katılan Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Hakan Demir, göç, insansız bölge konularını işledi.

Ç.Ü. Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Hakan Demir, resimlerinin genellikle göç, sürgün, mülteciler üzerine olduğunu belirterek, “Benim çizdiği resimler, aslında eskiden beri yaşadığımız coğrafyadaki bize yabancı olmayan sorunlardır. Bu resimler benim günlük yaşamımım bir parçası. Burada gördüğünüz kafalar bir trajedinin etkilenen kesimi olan insanlar. Kavram olarak insansı şekiller. Diğer resim ise insansız bölgedir. Medyadan etkilendiğimiz, bir anda karşılaştığımız görüntülerdir. Harabe olmuş, yıkılmış, gerçekten insansız hale gelmiş, bu imgelerde elektrik direkleri, petrol tesisleri var. Bölgeyi anlatıyor. Anlatmak istediğim mesele, onlarca yıldır bizim dışımızda uygulanan politikaların sonucu, bu hale gelmesidir. İnsanların, çevrenin etkilenmesi, milyonların göç etmek, yer değiştirmek zorunda kalması hepimizin derdidir. Buralarda normal bir yaşam sürmüyor. Bu resimlerin dolayısıyla dekoratif bir yanı da yok açıkçası” dedi.

Soner Tire, Muzaffer Tire, Meltem Gökmen, Mustafa Çapar, Aşkın Şen, Hakan Demir, Kazım Artut, Oya Türe Aygün’ün “Bahar Seçkisi” adlı toplam 27 eserinden oluşan sergi Adana Ressamlar Derneği’nde 18 Mayıs 2019 tarihine kadar görülebilecek.

*****

Read Previous

14 Mayıs 2019 S A L I  Günün Sergileri

Read Next

15 Mayıs 2019 Çarşamba Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: