Ressam Fatma Akyüz Güher, Anavarza Kalesi’ni çizdi

Ressam Fatma Akyüz Güher,

Anavarza Kalesi’ni çizdi

Haber ve fotoğraflar: Vahit Şahin

Ressam Fatma Akyüz Güher, “Tarihte yenilmez şehir adıyla da tanınan Anavarza Antik Kenti’nin kalesini çizmekten dolayı bahtiyarım” dedi.
– Akyüz, “Tarihçesi M.Ö. 19 yılına dayanan ve Roma İmparatorluğu’nun Doğu Akdeniz’deki en önemli ordugâh merkezleri arasında yer alan antik kent, Anadolu’nun bilinen en büyüğü Efes’ten daha geniş yerleşkeye sahip bulunuyor. Bu önemli yerin hafızalarda yer bırakması için çizdim” dedi.

Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonu tarafından düzenlenen, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü nedeniyle açılan karma sergiye Anavarza Kalesi resmiyle katılan Ressam Fatma Güher Akyüz, “Tarihte yenilmez şehir adıyla da tanınan Anavarza Antik Kenti’nin kalesini çizmekten dolayı bahtiyarım” dedi.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve görkemli giriş kapısı, kalesi, tiyatrosu ve surlarıyla dikkati çeken Kozan’daki Anavarza Antik Kenti’nin yakın bir zamanda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacağına inandığını söyleyen Akyüz, “Kozan ilçesi Dilekkaya Mahallesi’nde bulunan ve tarihte “yenilmez şehir” adıyla da tanınan Anavarza Antik Kenti, Helenistik, Roma, Bizans, Sasani ve Osmanlı medeniyetlerine yaptığı ev sahipliğiyle önemli kültür izlerini barındırıyor Tarihçesi M.Ö. 19 yılına dayanan ve Roma İmparatorluğu’nun Doğu Akdeniz’deki en önemli ordugah merkezleri arasında yer alan antik kent, Anadolu’nun bilinen en büyüğü Efes’ten daha geniş yerleşkeye sahip bulunuyor. Bu önemli yerin hafızalarda yer bırakması için çizdim” dedi.

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde, 10 Ocak’ta açılan sergiyi düzenleyen Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonu’na teşekkür eden Akyüz, “Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıl 98. Sanatçı etkinliklerinde, sanata ve sanatçıya gösterilen ilgiden dolayı son derece memnun olduk. Bu etkinlikte resim, müzik, şiir, edebiyat eserleri sergilendi. Bu tür ortak karma etkinlikler, sanatı ve sanatçıyı dolayı daha çok güçlendirmekte ve sanatın gücünü ve akımlarını gelecek nesillere taşımakta, güzel olumlu etkileşimler içinde olunmaktadır” dedi.
Fatma Güher Akyüz, “Türkiye’nin başka illerinden gelen sanatçı arkadaşlarımız, sanat adına Adana’daydılar ve sanatın öncülüğünü bir kez daha Adana’da yaşadılar ve yaşattılar, onlarla birlikte sesimizi duyurduk” şeklinde konuştu.

*****

Önceki

15 Ocak Çarşamba, Günün Sergileri

Sonraki

Nesrin Karataş Düşünceleri ile Göçebelik Yapıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar