Necati Derya & “Çizgilerle Adana”

Necati Derya & “Çizgilerle Adana”

Haber : Vahit Şahin

  • Necati Derya’dan “Çizgilerle Adana” Sergisi 3 Ekim’de Adana’da Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açılıyor.

İlk sergisini 2018 yılında doğup büyüdüğü Adana Kentinde “Çizgilerle Adana” adı altında gerçekleştiren Necati Derya, 3 Ekim 2022 tarihinde yeniden açıyor.

Adanalı Karikatürist Necati Derya, İlk sergisini 2018 yılında doğup büyüdüğü Adana Kentinde “Çizgilerle Adana” adı altında gerçekleştiren Necati Derya, 3 Ekim 2022 tarihinde yeniden açıyor.

Sergi 11 Ekim‘e kadar Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde Sanatseverler tarafındsn ziyaret edilebilecek.

Necati Derya , sergi ile ilgili şunları ifade etti: “Serüvenim, Adana sevdasının bir tutkuya dönüşmesi, bu tutkunun da çizgilerde can bulmasıyla başladı…İlk çalışmalarımı, 1800-1900’lü yılların Adanasından özenle seçtiğim fotoğrafları çizgilere dönüştüren bir anlatım tekniği kullanarak resimledim…Bu çalışmalar bir koleksiyona dönüşmeye başladığında sergi fikri ortaya çıktı…

İlk sergimi 2018 yılında doğup büyüdüğüm Adana Kentinde “Çizgilerle Adana” adı altında gerçekleştirdim…

Sergi beğenilip, olumlu eleştiri ve yorumlar alınca, bu çalışmaları diğer şehirleri de kapsayacak biçimde genişletme kararı aldım. Artık sergi formatım ortaya çıkmıştı.
Şehirlerin 1800-1900’lü yıllarının fotoğraflarını ince eleyip sık dokuyarak seçimlerimi yapıyordum…

İkinci sergimi, Gaziantep’i resimleyerek “Çizgilerle Ayntap” adı altında Gaziantep’te gerçekleştirdim…

Üçüncü sergimi, yaşadığım şehir İstanbul’da “Çizgilerle İstanbul” adı altında açtım.

(Seçtiğim çini mürekkebi, fırça, rapido kalem ve tarama ucu ile biraz çizgi roman biraz gravür tekniğini harmanlayarak Canson kağıda çiziyorum. Bunu yapmadaki amacım; özellikle genç kuşakların yaşadıkları şehirlerini biraz da bu açıdan görmelerini, tanımalarını ve sevmelerini sağlamak…)

Dördüncü sergisini yine, yeniden 3 Ekim 2022 tarihinde Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde açacağını belirten Necati Derya, “Birincisinin devamı niteliğinde, koleksiyonun ikincisi olan ve yeni resimlerden oluşan “Çizgilerle Adana” sergime gelmeniz, beni çıktığım bu yolda güçlü kılacak ve onur duyacağım” şeklinde açıklamalarda bulundu.

*****

Read Previous

Bodrum Kalesi’nde Ali Poyrazoğlu Gecesi

Read Next

Ebru Unurtan Urağ’a “İsmet Küntay” Ödülü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: