Mustafa Sağyaşar 70.Sanat Yılını Bir Konserle Kutladı

Mustafa Sağyaşar 70.Sanat Yılını

Bir Konserle Kutladı

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Türk Sanat Müziği Devlet Sanatçısı Adanalı Mustafa Sağyaşar Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonunda sahneye çıktı.
  • Sağyaşar:“90 şarkıyı meşhur ettim, halen onlar dinleniyor. 70 yıllık sanat hayatımda milyonları müziğe doyurdum ama kendim müziğe doyamadım”

Türk Sanat Müziği Devlet Sanatçısı Adanalı Mustafa Sağyaşar (91), 70. Sanat yılında sahne alarak Adanalı hemşerileri ile buluştu.

Adana Büyükşehir Belediyesi konser salonunda düzenlenen etkinlikte ilk önce Seyhan ve Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Fidan Vursavuş, Türk Sanat Müziği konseri verdi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın son anda yetiştiği konserde, Vursavuş Başkan Karalar’a teşekkür etti.

Daha sonra sahneye 91 yaşındaki Adanalı Türk Sanat Müziği Sanatçısı Mustafa Sağyaşar çıktı. Adanalı olarak memleketi ile her zaman gurur duyduğunu belirten Sağyaşar, konserine başladı. Bugüne kadar 90’nın üzerine şarkıyı meşhur ettiğini belirten Mustafa Sağyaşar, “Halen onlar dinleniyor. 70 yıllık sanat hayatımda milyonları müziğe doyurdum ama kendim müziğe doyamadımdedi.

“Ne Olur Başkanım Yalvarıyorum Adanalı Aziz Şenses’in Adını Bir Sokağa Verin”

Kendisi gibi Adanalı olan dönemin İzmir Valisi Kutlu Aktaş’ın kendisine İzmir’de bir sokağa adının verilmesini teklif ettiğini ancak bunu Adanalı olması nedeniyle kabul etmediğini ifade etti. Sağyaşar, kendi isminin Adana’da bir sokağa verildiğini, bundan dolayı çok mutlu olduğunu kaydetti.

Kendisinden yaşça büyük olan Adanalı merhum Aziz Şenses’in adının Adana’da bir sokağa verilmesini 30 yıldır istediğini söyleyen Sağyaşar, Başkan Zeydan Karalar’dan bu isteğini yerine getirmesini beklediğini belirterek, ”Siz yalvarıyorum Başkan, ne olur Aziz Şenses’in adını bir sokağa verin” ricasında bulundu. Sağyaşar daha sonra Aziz Şenses’in türküsü olan “Yenice Yolları Büklüm Büklüm” türküsünü okudu.

Konser Mustafa Sağyaşar ile kızı Ayşe Sağyaşar’ın birlikte okudukları “Eski Dostlar” parçası ile son buldu.

“ÖNERİNİZİ MECLİSE GETİRECEĞİM”

Konser sonunda Zeydan Karalar’ın eşi Nuray Karalar sanatçılara bir buket çiçek verirken Başkan Karalar da Mustafa Sağyaşar‘ın elini öptü ve Mustafa Sağyaşar, Mustafa Fidan Vursavuş ve Ayşe Sağyaşar’a plaket takdim etti. Karalar sanatçılara teşekkür ederken, Mustafa Sağyaşar’ın Aziz Şenses’in adının bir sokağa verilmesi yönündeki talebin Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getireceğini, ancak mecliste çoğunluğun kendilerine olmadığını hatırlatarak, ”Meclisimiz karar verirse Aziz Şenses’in adının bir sokağa verebiliriz” dedi.

Konsere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay çiçek gönderdi. Konsere Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Güneş, Kültür Daire Başkanı Mahmut Göğebakan, TTB Adana Şube Başkanı Selahattin Menteş ile çok sayıda sanatsever katıldı.

*****

Önceki

25 Ocak 2023 Çarşamba Günün Sergisi

Sonraki

25 Ocak 2023 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar