“Hiroshima Mon Amour” Adana Sinematek’te

“Hiroshima Mon Amour”

Adana Sinematek’te

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Sinema Eleştirmeni Alin Taşçıyan,“Hiroshima Sevgilim filmi, en sevdiğim politik film, en sevdiğim aşk filmi ve en sevdiğim savaş karşıtı filmdir”

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği, pandemi salgını nedeniyle uzun süre ara verdiği Sinematek Günlerini yeniden başlattı. Fransız Alain Resnais‘in yönettiği, senaryosu Marguerite Duras tarafından kaleme alınan, dünya sinema tarihinin önemli filmlerinden biri olan “Hiroshima Mon Amour” filmi izlenirken, film sonunda ise filmin analizi yapıldı.

Başkent Üniversitesi Kışla Yerleşkesi Toplantı Salonu‘nda düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Sinematek sorumlusu Mehmet Ali Hersekli, uzun zamandır böyle büyük bir salonda bir araya gelmeyi özledikleri bir durum olduğunu belirterek, “Biliyorsunuz Sinematek, Altınoran Sanat Platformu ve Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği’nin bir yan kuruluşu olarak yaşamını sürdürüyor. Bu etkinlik hem Altınoran sanat Platformunu hem de Altınkoza A.Ş.’nin birlikte düzenlediği bir etkinliktirdedi.

Altınkoza A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Timuçin ise, 1992 yılında başlayan Altınkoza serüveninin sanatseverlerin büyük destek ve katılımlarıyla birkaç yıl süren olağanüstü dönemlerin dışında devam ederek bugüne kadar geldiğini söyledi.

Timuçin, ”Adana’da Altınoran gibi, Sinematek gibi kuruluşlarla Altınkoza ortak projeler geliştiriyor ve projelere buluşturuyor. Sanatsever dostlarımızla bir araya geliyoruz. Altınoran’ın bir parçası olmak ve sizinle birlikte olmaktan onur duydumdedi.

Sinema Eleştirmeni Alin Taşçıyan da, Adana’ya gelmek ve Adanalı’larla buluşmanın her daim büyük bir zevk olduğunu söyledi. Taşçıyan, “Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim, Türkiye’de en iyi film izleyicisi Adana’dadır. Bir kez daha sizinle buluştuğuma çok memnun oldum. Aslında buradakiler de genel izleyici kitlesinin de kaymak tabakası galiba” dedi.

Hiroşima Sevgilim” adlı filmin hayatta en çok sevdiği film olduğunu kaydeden Taşçıyan, “En sevdiğim politik film, en sevdiğim aşk filmi ve en sevdiğim savaş karşıtı filmdir. Binlerce film sonrası buna karar verebilmiş olmak güzel bir şey” şeklinde konuştu.

Bu konuşmalardan sonra Fransız Yeni Dalga sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Alain Resnais‘in yönettiği, senaryosu Marguerite Duras tarafından kaleme alınan, dünya sinema tarihinin önemli filmlerinden biri olan “Hiroshima Mon Amour” filmini izlendi.

Türkiye’nin en önemli sinema yazar ve eleştirmenlerinden biri olan Alin Taşçıyan ile birlikte filmin analizini yapılırken, ayrıca Taşçıyan ile sinema üzerinde geniş bir söyleşi gerçekleştirildi.

*****

Önceki

“Ölümsüzler” 20 Haziranda Bodrum’da…

Sonraki

17 Haziran 2023 Cumartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar