Hande Bilvar’dan “Fay Hattı” Sergisi

Hande Bilvar’dan “Fay Hattı” Sergisi

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Hande Bilvar’ın “Fay Hattı” adını verdiği kişisel sergisi, 6 Şubat depremi anısına adanmış
  • Bilvar,“Depreminin izlerinin kişilerde bıraktığı derin izlerin tanımı var mıdır? Çoğu zaman kelimeler ile tanımlayamadığımız duygulara sanat aracılık eder” 
  • Sergi, Adana Ressamlar Derneği (ARD) Kaman Sanat Galerisi’nde 19 Ekim tarihine kadar sanatseverler tarafından ziyaret edebilecek.

Bir çok sergilerde yer alan ve Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Tasarım Yarışması Jüri Üyeliği görevlerinde de bulunan Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde Öğretim Görevlisi Hande Bilvar, Adana Ressamlar Derneği (ARD) Kaman Sanat Galerisi’nde “Fay Hattı” adını verdiği kişisel sergini açtı.

Hande Bilvar, 1977 yılında Almanya’da doğdu. Lisans Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fkültesi Tekstil Bölümünde, Yüksek Lisans Eğitimini Dokuz Eylül Üiversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tekstil ve Moda Tasarım Bölümünde tamamladı. 2000 ile 2013 yılları arasında İzmir’de özel tekstil firmalarında baskı tasarımcısı ve moda tasarımcısı olarak görev aldı.2013 yılında Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılında aynı üniversitenin Sanat ve Tasarım Anasanatdalı’nda Sanatta Yeterlik programını tamamladı.

Kaman Sanat Galerisi’nde açılan Hande Bilvar‘ın kişisel sergisi “Fay Hattı“, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremin anısına adanmış ve depremden sonra sanatçının duygularını tekstil malzemesi kullanılarak oluşturmuş olduğu siyah beyaz eserleri ile yansıtılıyor.

Bilvar, Fay Hattı adlı sergisi hakkında şunları ifade etti:

Depreminin izlerinin kişilerde bıraktığı derin izlerin tanımı var mıdır? Çoğu zaman kelimeler ile tanımlayamadığımız duygulara sanat aracılık eder. Kendi bakış açımla, depremin oluşturduğu travma, kayıplar ve dayanışma gibi duyguları yansıtmaya çalıştım. Tekstil malzemesinin kullanılması, bu eserlerin dokunarak bir deneyim sunmasını sağlamaktadır.”

Sanatseverleri  bu özel sergiyi ziyaret etmeye davet eden Bilvar, 6 Şubat depremi hakkındaki duyarlılığı artırmaya davet etti.

Sergi 19 Ekim tarihine kadar ARD Kaman sanat Galerisi’nde tüm sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

*****

Önceki

17 Ekim 2023 Salı Günün Sergisi

Sonraki

ÇÜTAM Konferansları Başladı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar