Handan Narin Kızıltan’dan 2’nci Sergi

Handan Narin Kızıltan’dan 2’nci Sergi

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

Birinci kişisel sergisinde Haziran ayını ve ayçiçeklerini ön plana çıkaran sanatçı, İkinci sergisinde baharın uyanışının habercisi olan gelincik çiçeğinin narin yapısına karşın topraktan aldığı güçlü gövdenin karşıtlığını izleyici ile buluşturuyor.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü‘nde doktor araştırma görevlisi olarak çalışan ve Lisans, yüksek lisans ve doktorasını resim-iş öğretmenliği programında tamamlayan Handan Narin Kızıltan Adana’da ikinci kişisel sergisini açtı.

Handan Narin Kızıltan, bu sergisinde yine doğayı çalışmalarının merkezine alıyor. Birinci kişisel sergisinde Haziran ayını ve ayçiçeklerini ön plana çıkaran sanatçı bu sergide baharın uyanışının habercisi olan gelincik çiçeğinin narin yapısına karşın topraktan aldığı güçlü gövdenin karşıtlığını izleyici ile buluşturuyor. Sanatçı, her ne kadar gelincik çiçeklerinin çevresinde kır detaylarını betimlemeyi amaçlıyor gibi görünse de esasında belirgin bir biçimsel tavır ve sorgulama da açıkça görünüyor.

Sıcak-soğuk renk karşıtlığı, komplementer kontrast, nicelik kontrastı gibi farklı renk ilişkilerini bir araya getiriyor. Bu kontrast ilişkiler, gelincik çiçeğinin vurgusunu artırırken, izlemenin rotasını da belirliyor. Cesur boya uygulamaları ve geniş, görünür fırça darbelerini kullanmaya duyduğu güçlü eğilim ve dramatik bir bulutlu gökyüzü onun çağdaş empresyonist ve ekspresyonist yaklaşımlar arasında dolanmasını,  peyzaj detaylarının canlı ve çekici hale gelmesini sağlıyor. Derin kırmızı renkteki gelincikleri çevreleyen koyu yeşil renk ya da mavilere, morlara yaklaşan gri arka planı mekâna zarif ama aynı zamanda dramatik, karamsar bir atmosfer katıyor.

Orijinalist Art Galeri’de sergilenen eserler 21 Temmuz 2023 tarihine kadar izlenebilecek.

Handan Narin Kızıltan kimdir?

Lisans, yüksek lisans ve doktorasını resim-iş öğretmenliği programında tamamlayan Handan Narin, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde doktor araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Ulusal ve uluslararası dergilerde sanat eğitimi alanında araştırmaları yayımlanan sanatçı, birçok ulusal ve uluslararası sergilere katılmıştır.

Görsel sanatlar eğitimcisi olarak sanat eğitimi öğrencilerinin sanatsal beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesi, görsel sanatlarda informel öğrenme alanları, sanat uygulamalarında araştırma yöntemleri ve görsel sanatlar eğitimini zenginleştiren etkinlikler üzerinde çalışmaktadır.

Resimlerinde rengi cesur bir biçimde kullanan sanatçı, doygun komplementer renklerin ilişkisini doğadan seçtiği kesitler üzerinde araştırmaktadır.

NOT : Diğer Fotografları slayt olarak izleyebilirsiniz.

*****

Önceki

Ediz Hun’un “Film Gibi Geçti”sine Yoğun İlgi…

Sonraki

Bodrum Buluşması Sergisi Touch Sanat’da Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar