“Güzel Sanatlar ve Telif Hakları” Muğla’da

“Güzel Sanatlar ve Telif Hakları” Muğla’da

Haber : Vahit Şahin

  • “Güzel Sanatlar ve Telif Hakları” konulu konferans ve sergi etkinliği gerçekleştirdi.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve GESAM tarafından açılan sergiye 42 sanatçı eserleriyle katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) Kovid-19 salgını sonrası Muğla’da Müze Müdürlüğü salonunda Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan tarafından açılan sergide Adana GESAM Başkanı Gülşen Doğan da tek eseri ile katıldı.

42 sanatçının eserleri yer aldığı sergi, protokol tarafından gezildi.

Sergi açılışı sonrası Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Ünal tarafından sanat ve hakları ‘telif hakları’ konulu konferans verildi. Konferansta “GESAM telif hakları ile ilgili hırsızlıkları incelemektedir. Yasa ‘Telif hakkı insanın ak sütü gibi helaldir çalınamaz. Çalınırsa yasal müeyyide uygulanır’ demektedir. Bakanlık bize bu telif hakkı şuurunun duyurulması amacıyla 2018 yılı Ağustos ayında bir görev verdi. Amacımız telif hakkını çaldırmamak. Eğer bir resim yapıyorsanız bunun özlük hakkının sizde olduğunu düşünün, bunu yakın planda telefon ve fotoğraf makinesi ile çeken insanın kötü niyetli olduğunu düşünün. Bunu çalan üzerine imzasını atar ve satar. Bu suçtur. Bunu sanatçılarımızın takip etmesi gerekir. Bu konuda mağduriyete uğramış sanatçılarımız bize bildirdiklerinde bu işin yasal prosedürünü başlatmış oluyoruz” vurgulandı.

Serginin Açılışına Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, İl Müdür Yardımcısı Filiz Karacaağaç ve Osman Engindeniz, Şube Müdürü Adalet Öztürk, GESAM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nezih Demirtepe’nin katıldığını gözlendi.

*****

Önceki

25 Temmuz 2020 Cumartesi Günün Sergileri

Sonraki

‘Dedi – Kodu’da Duyumsama Sanatı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar