Filiz Yıldız & “Anadolu’nun İzleri Bize Sesleniyor”

Filiz Yıldız & “Anadolu’nun İzleri Bize Sesleniyor”

Haber : Vahit Şahin

  • Seramik sanatçısı Filiz Yıldız’ın 2 Eylül’de açılan “Anadolu’nun İzleri Bize Sesleniyor” isimli kişisel seramik sergisi 15 Eylül 2021 tarihinde sona erecek.

Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapan seramik sanatçısı Filiz Yıldız‘ın 2 Eylül’de açılan “Anadolu’nun İzleri Bize Sesleniyor” isimli kişisel seramik sergisi devam ediyor.

Sanatçı Filiz Yıldız, amacının seramik bilim, sanat ve teknolojisinin ülke yararına gelişmesi ve ilerlemesi yolunda çalışmalar yapmak, yapılan çalışmaları desteklemek, konuyla ilgili kişi ve kuruluşlar arasında bilgi alışverişini, anlayış ve iş birliğini teşvik etmek ve geliştirmek olan Türk Seramik Derneği’nin Covid-19 salgını yüzünden kısıtlanan sanat etkinliklerini sürdürebilmek için çevrimiçi sergiler düzenleme kararı aldığını söyledi.

Yıldız, “Bu serginin oluşmasında emeği geçen Türk Seramik Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri (sanat kanadı) Mutlu Başkaya, Fatma Batukan Belge, İlhan Marasalı ve TSD’nin bu online sergi için oluşturduğu seçici kurul üyeleri Sayın Beril Anılanmert ve Güngör Güner hocalarımıza seramik sanatına katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorumdedi.

2004 yılından beri Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışan  Seramik sanatçısı Filiz Yıldız, Anadolu’nun zengin kültür mirasında olan figür, desen ve motiflerin esin kaynağı olduğunu kaydetti.

Yıldız, “Bu figür ve motifler çağdaş sanat anlayışı içinde yeniden yorumlanarak geçmişten geleceğe mesajlar taşıyan yeni biçimlere dönüşmektedir. Bu biçimler yüksek dereceli stoneware ve porselen bünyeler üzerinde farklı dekor tekniklerinin bir arada kullanılmasıyla uygulanmaktadır” dedi.

Seramik Sanatçısı Filiz Yıldız, eserlerine “Benim Dikili Taşım”, “Motifler Bize Bir Şey Anlatıyor”, “Neye Bakarsan O sana Öyle Bakar”, “Ölümsüz” gibi isimler veriyor.

“Türk Seramik Derneği” tarafından düzenlenen Filiz Yıldız‘ın “Anadolu’nun İzleri Bize Sesleniyor” Seramik Sergisi, 2 – 15 Eylül 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak http://turkser.org.tr/cevrimici-kisisel-sergi-filiz…/ sayfasından ziyaret edilebilir.

*****

Read Previous

11 Eylül 2021 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

12 Eylül 2021 Pazar Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: