Dünya Sanat Günü Ödülleri Verildi

Yazarımız Babacanoğlu’na Bir Ödül Daha

Dünya Sanat Günü Ödülleri Verildi

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Adana Sanat Kulübü ilk etkinliğinde, Dünya sanat Günü’nde Mustafa Sağyaşar’a Yılın Sanatçısı ödülü,
  • M. Demirel Babacanoğlu ve Suavi Numanoğlu’na da Sanat Emek Armağanı ödülü takdim edildi.

Yeni kurulan Adana Sanat Kulübü ilk etkinliğini Dünya sanat Günü’nde gerçekleştirerek Mustafa Şağyaşar, M. Demirel Babacanoğlu ve Suavi Numanaoğlu’na ödüllerini takdim etti.

Yazar Mustafa Tecirli başkanlığında oluşturulan Adana Sanat Kulübü (ASK) Yönetim kurulunda yazar ve Ressam Prof. Dr. Fikri Akdeniz ve Yazar Cumali Karataş bulunuyor.

Ahmet Sağyaşar Musiki Derneği’nde düzenlenen etkinliğin açış konuşmasını yapan ASK Başkanı Mustafa Tecirli, “Bu gün bir topluluk olarak Adana Sanat Kulübü’nü kurduğumuzu ve Dünya Sanat Günü çabamızı gerçekleştirmekteyiz. Topluluğumuzun ileride dernekleşmesiyle etkinliklerin gelenekselleşebileceğini de düşünmekteyiz” dedi.

Daha sonra Prof. Dr. Fikri Akdeniz tarafından özgeçmişleri okunan isimler, etkinliği düzenleyen Cumali Karataş tarafından ödülleri verilmek üzere davet edildi.

İzleyicilerin ilgi gösterdiği etkinliğe rahatsızlığı nedeniyle katılamayan Mustafa Sağyaşar’ın Yılın Sanatçısı plaketi, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Muhammet Bakır tarafından, Mustafa Sağyaşar’ın kuzeni Ahmet Sağyaşar’a vekil olarak verildi.

Kültür Müdürü Bakır, yaptığı konuşmada davetlileri selamlayarak “hoş geldiniz” dedikten sonra Dünya Sanat Günü’nü ve Adana Sanat Kulübü’nün (ASK) kuruluşunu kutladı.

Sanatın önem ve yararlı işlevine kısaca değinen Kültür Müdürü Muhammet Bakır; yapılan etkinliğin bereketli topraklara yakışan güzel ve isabetli bir etkinlik olduğunu belirtti. Portakal Çiçeği Karnavalı’nın önceden planlanmış olan yoğunluğu nedeniyle Adana Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mahmut Göğebakan’ın etkinliğe katılamadığının altını çizen Kültür Müdürü Bakır; “Bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki beş yıllık süreçte de sanatın arkasında olduklarını, destekleyeceklerini” vurguladı.

Daha sonra, özgeçmişi okunan M. Demirel Babacanoğlu’nun dergi, gazete ve kitaplarıyla edebiyat ve sanata olan katkılarını dile getiren Prof. Dr. Fikri Akdeniz’in konuşmasından sonra, Mustafa Tecirli tarafından M. Demirel Babacanoğlu’na Sanat Emek Armağanı ödülü verildi.

Babacanoğlu yaptığı teşekkür konuşmasında, Adana Sanat Kulübü’nün kuruluşunu kutlayıp, kendisine böyle bir armağan verildiği için çok duygulandığını belirterek; “Çalışmalarıma karşılık beni plaketle onurlandıran Adana Sanat Kulübü yöneticilerine, Cumali Karataş, Prof. Dr. Fikri Akdeniz ve Mustafa Tecirli’ye çok teşekkür ederim” dedikten sonra Karacaoğlan’dan bir şiir okuyarak konuşmasına son verdi.

Suavi Numanoğlu’nun özgeçmişi okunup, resim sanatına olan katkılarından söz edildikten sonra ise Prof. Dr. Fikri Akdeniz tarafından Suavi Numanoğlu’na Sanat Emek Armağanı olarak plaketi verildi. Ressam Numanoğlu yaptığı teşekkür konuşmasında “Bir sanat eğitimcisi olarak sanatın iyileştirici gücüne inandığım için sanattan hiç kopmadım. Sanatevimde yediden yetmişe hizmet ederek hem öğrendim, hem öğrendim, hem öğrettim. Özetle; yaşamım süresince sanatın içerisinde olarak paylaşmaya devam edeceğim” dedi.

Dünya Sanat Günü armağanları olarak paketler verildikten sonra, günün anlam ve önemine uygun olarak, Mustafa Sağyaşar’ın sevilen şarkılardan oluşan mini fasıl, Ahmet Sağyaşar Musiki Derneği armağanı olarak geçildi. Mustafa Sağyaşar’ın kuzeni Ahmet Sağyaşar’ın solo yaptığı fasılda, Mustafa Coşkun, Günnur Tanrıtanımaz ve Erdal Yalçın gibi bestekârlar da sazları oluştururken; Ayten Arman ve Mustafa Tekbıçak da birer şarkı söylediler.

****

Önceki

17 Nisan 2024 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Sonraki

18 Nisan 2024 Perşembe Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar