Dost Oyuncular, Pir Sultan Abdal’ı sahneleyecek

Dost Oyuncular Pir Sultan Abdal’ı

sahneleyecek

Haber ve Fotograflar : Vahit Şahin

  • Adana’nın 55 yıllık amatör tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, Erol Toy’un yazdığı Pir Sultan Abdal oyununu sahneye koymak için provalara başladı.
  • Yönetmen Bülent Uz, “Tarihte yerini almış, Pir Sultan Abdal’ın fikirlerini ve mücadelesini günümüz insanlarına aktarmak için bu oyunun hazırlığına başladık. 2020 Ocak ayında ilk gösterimi Adana’da gerçekleştireceğiz ve daha sonra da turneye çıkacağız.”

Adana’nın 55 yıllık amatör tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, Erol Toy’un yazdığı Pir Sultan Abdal oyununu sahneye koymak için provalara başladı.

Geçen yıl Şeyh Bedreddin’i sahneleyen Dost Oyuncular’ın Yönetmeni Bülent Uz, 16. Yüzyılda yaşayan Pir Sultan Abdal’ın Sivas’ın Yıldızeli İlçesinin Banaz Köyünde doğduğunu belirterek, ”O dönem, Türkmenlerinin büyük ölçüde baskı gördüğü, yoğun tutuklamaların yapıldığı bir dönemdir. Aynı yılda Pir Sultan’ın eski müridi olan Hızır Paşa’nın Sivas Valisi olduğu bilinmektedir. Hızır Paşa, düşüncelerinden dolayı Pir Sultan Abdal’ı tutuklar ve zindana atar. Pir Sultan Abdal sözünden ve yolundan dönmeyen, inanmış ve kararlı bir kişiliğe sahiptir. Baskıcı Osmanlı düzenine boyun eğmediği için uzun zaman tutuklu kalır. Yine o dönemde bir çeşit baskı ve zulüm merkezi olan Sivas’ta bir zaman müridi olan ve sonradan Sivas Sancağına Vali olarak atanan Hızır Paşa tarafından asılarak idam edilmiştir” dedi.

Tarihte yerini almış, Pir Sultan Abdal’ın fikirlerini ve mücadelesini günümüz insanlarına aktarmak için bu oyunun hazırlığına başladıklarını ifade eden Bülent Uz, 2020 Ocak ayında ilk gösterimi Adana’da gerçekleştireceklerini ve daha sonra da turneye çıkacaklarını söyledi.

Oyunda Mehmet Yaşar, Süheyla Yanar, Erna Edis ve Hasan Butuk yönetmen yardımcıları, Ertuğrul Yılmaz teknik yönetmen, dekor-kostümde Ümit Torun ve Koray Tufan, müzikte Mustafa Karasaç, Işıkta Ergin Ayman görev yapıyor.

Pir Sultan Abdal oyununda ise şu sanatçılar rol alıyor:

Hasan Butuk, Mehmet Yaşar, Erna Edis, Süheyla Yanar, Ertuğrul Yılmaz, Mustafa Karasaç, Ümit Torun, Mehmet Özdek, Gürol Durak, Ergin Ayman, Olcay Heybeli, Gökhan Kapıcı, Yaren İpek Butuk, Ayfer Ünlü, Murat Koray Tufan, Fatma Kar, Vahit Şahin, Yalçın Toprak, Aykan Dağparçası ve Ada Kapıcı.

*****

Read Previous

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ & NARDUGAN

Read Next

Anıl Özgüç’ün “YAS” Sergisi Gallery Mod’da Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: