Dost Oyuncular, “İsyan”ı Sahneliyor

Dost Oyuncular, “İsyan”ı Sahneliyor

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Dost Oyuncular Yönetmeni Bülent Uz, “Oyun, gerçek hayatta yaşanmış bir olayın anlatımıdır.”
  • “Çok partili demokratik hayata geçişte, Aslanköy olayı ve köylülerin seçim sandığını köylünün namusu sayarak koruması, demokratik bir hareket olarak tarihe geçmiş bir olaydır” 

Adana’nın 59 yıllık amatör tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, Recep Bilginer’in yazdığı “İsyancılar” oyununu sahneye koyacak.

Dost Oyuncular Yönetmeni Bülent Uz, 1922 yılında Adana’da doğan Recep Bilginer’in yazdığı “İsyancılar” adlı oyunu sahnelemek için provalara devam ettiklerini belirterek,”Recep Bilginer, şiir, roman, senaryo, tiyatro, anı, inceleme ve deneme gibi türlerde eserler vermiş, 1960 sonrası Türk tiyatrosunda tarihi, sosyal ve siyasi konulardaki eserleriyle tanınmıştır. Gazeteci ve yazar olarak 73 yıl yaşayan ve 2005 yılında kalp krizi sonucu yaşama veda eden Adanalı büyüğümüzü İsyancılar eserini oynayarak anmış olacağız” dedi.

“Köylülerin Demokrasi Mücadelesi”

Oyunun konusunu anlatan Bülent Uz, “Oyun, gerçek hayatta yaşanmış bir olayın anlatımıdır. Mersin’in Aslanköyü’nde 1947 yılında yaşanan muhtar seçimi sonunda, köylünün seçim sandığına sahip çıkarak muhtara ve onun kışkırtmasıyla köye gelen bir bölük jandarmaya karşı koymaları ve ” İsyan ” ettiler diye topluca hapse atılan köylülerin dramını anlatmaktadır.

Yani en küçük idari ünite olan köy ile en büyük idari ünite olan vilayet-muhtar-vali dayanışması- sonunda uğranılan haksızlığı işlemektedir. Çok partili demokratik hayata geçişte, Aslanköy olayı ve köylülerin seçim sandığını köylünün namusu sayarak koruması, demokratik bir hareket olarak tarihe geçmiş bir olaydır” diye konuştu.

Oyunda rol alan sanatçılar şunlar:

Süheyla Yanar, Mehmet Yaşar, Erna Edis, Ahmet Özer, Ertugrul Yılmaz, Mertcan Yıldız, Gökhan Övez, Hülya Ekmekçi, Vahit Şahin, Hayati Özhan, Filiz Cidal, Ayfer Ünlü, Fatma Kar, Olcay Heybeli, Güler Temur, Yusuf Yoldaş, Rabia Kılıç, Ali Ersoy, Mehmet Zeki Altıgül ve Ayhan Burkaş

*****

Önceki

GASSOPDER’in “Özel Onur Ödül” Töreni 9 Ocak’ta

Sonraki

Şenol YOROZLU & “Our Boys Did It”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar