“Daralma” Resim Sergisi Adana’da Açıldı

“Daralma” Resim Sergisi Adana’da Açıldı

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • 18 sanatçının 18 eseri ile açılan sergi 9 Temmuz’a kadar ARD Kaman Sanat Galerisi’nde görülebilecek.
  • Sergiyi düzenleyen Gülşah Tontu Özdemir,“Pandemi sırasında yaşadığımız yalnızlık, daralmışlık, hareketsizlik ve kendimizle yüzleşme gibi duyguların etkisiyle ortaya çıkan eserlerimiz 9 Temmuz’a kadar ARD Kaman Sanat Galerisi’nde yer alacak. Tüm Adana’lı Sanatseverleri Sergimize bekliyoruz”

Adana’da “Daralma” Resim Sergisi açıldı. Adana Ressamlar Derneği’ne bağlı Kaman Sanat Galerisi’nde açılan karma sergi 9 Temmuz’a kadar ARD Kaman Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

Sergiyi düzenleyen Gülşah Tontu Özdemir, uzun zamandır salgın ile mücadele günlerinden hem psikolojilerin, hem fizyolojilerin hem de sanatın çok etkilendiğini belirterek şunları söyledi:

“Hastalandık, ölümle yüzleştik, sevdiklerimiz için üzüldük, kendimizi iyi hissettiğimiz sanat ortamları bile yok oldu, sanal sergiler ile sanata hasretimizi gidermeye çalıştık tat alamadık ve aradan yaklaşık 1,5 yıl geçtikten sonra artık reel bir ortamda sergi açabiliriz diye düşündük ve 4 şehir 4 sergi fikri altında 4 farklı şehirde 4 farklı sergi açmaya karar verdik.

İlk sergimiz “Devinimsiz”i 21-25 Haziran tarihleri arasında Tokat’ta gerçekleştirirken 2.Sergimiz ‘Gölge ve Ritim’i 22-24 Haziran’da Sivas’ta açtık. Adana’da açtığımız “Daralma” isimli sergimiz serinin 3. sergisi oldu.

7-9 Temmuz’da ise son sergimizi Hatay’da gerçekleştireceğiz. Bir türlü tat alamadığımız sanal sergilerin acısını çıkarırcasına gerçek mekan- gerçek eser – gerçek sergi gerekliliğini sonuna kadar yasayabildiğimiz için çok mutluyuz.

Böyle bir sergi konseptinin fikri Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Yüksek Lisans öğrencileri ve öğretim üyeleri ile birlikte ortaya çıktı. Hep birlikte sergi konsepti oluştururken farklı şehirlerden sanatçı ve öğretim üyesi arkadaşlarımızı da davet ettik ve ortaya böylesine sıcak ve samimi bir sergi etkinliği çıktı.” dedi.

Pandemi sırasında yaşadıkları yalnızlık, daralmışlık, hareketsizlik ve kendileriyle yüzleşme gibi duyguların etkisiyle ortaya çıkan eserlerin 9 Temmuz’a kadar ARD Kaman Sanat Galerisi‘nde yer alacağını ifade eden Gülşah Tontu Özdemir, tüm Adana’lı Sanatseverleri sergiye beklediklerini sözlerine ekledi.

Sergiye eserleri ile katılan sanatçılar şunlar:

Ali Oğlak, Ünal Kuş, Gülşah Özdemir, Hakan Çapkan, Selmani Baki Kocaispir, Caner Kamahlıoğlu, Saygın Koray Doğaner, Bağdat Okuroğlu, Tolga Sağtaş, Bora Özen, Özlem Muraz, İkbal Köse, Gökhan Eken, Bülent Bulduk, Mete Karaçoban, Yüsra Dirik, Özge Saldıray ve Özge Tontu.

*****

Read Previous

Çocuk Karnavalı Bu Hafta Başlıyor

Read Next

8 Temmuz 2021 Perşembe Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: