Cumali Karataş’tan Dört Atatürk Kitabı

Cumhuriyet’imizin 100.Yılı Anısına

Cumali Karataş’tan

Dört Atatürk Kitabı

Haber : Vahit Şahin

Cumali Karataş’ın, Cumhuriyet’in 100. Yılı anısına hazırladığı;

  • Atatürk ve Sanat”,
  • Atatürk’ün Sanat Nutku
  • Koca Sakarya” adlı inceleme ve şiir kitaplarının yanı sıra
  • Atatürk şiirlerinden oluşan “Sevmek” adlı şiir kitabı

Günce Yayınları‘nca yayınlandı.

Yazarın “Atatürk ve Sanat” ile “Atatürk’ün Sanat Nutku” adlı inceleme kitaplarında Atatürk’ün sanatsal çabaları, girişimleri ve anıları yer alırken “Koca Sakarya” adlı Sakarya Savaşı şiirleri ile notalarıyla birlikte bestelenip TRT repertuvarına alınan, Polatlı Belediyesi Sakarya Türküleri Yarışması’nda derece alan ve CD’de yer verilen şiirleri de notalarıyla birlikte yer almaktadır.

Cumhuriyet’imizin 100. Yılında dört şiir ve inceleme kitabı yayınlanan Cumali Karataş: Cumhuriyet’imizin 100. Ayılı anısına dört Atatürk kitabının yayınlanmasından dolayı bir yazar olarak çok mutlu olduğunu belirtmektedir.

Yılda üç kitabı yayınlanan Cumali Karataş’ın önceki yıl (2021) “Öykü Güneşim”, “Ali’min Öyküleri” ve “Alp’ten İnciler” adlı çocuk kitapları yayınlanırken, geçen yıl “Güneyli Çocuk” ve “Gurbet Eli” ve “Ahmet Remzi Bey Destanı” adlı şiir kitapları Günce Yayınları tarafından yayınlanmıştı.

Cumali Karataş Hakkında ; 

İlk şiirleri Ortaokul döneminde “5 Ocak” okul dergisinde yayınlanan ve aynı yıl destan yazıp, bastırıp, satarak halk ozanlığına ilk adımı atan Cumali Karataş “Sevda”, Öyle Kal”, “Çocuk ve Şiir” ile “Sevmek” adlı şiir kitaplarını çıkarmış (2001);

“Öykü Çınarı” adlı çocuk öyküsü seti Ema Yayınları, “Postacı Adana Yollarında” adlı biyografik kitabı Adana Büyükşehir Belediyesi, “Çukurova Söyleşileri” adlı söyleşi kitabı da Seyhan Belediyesi tarafından yayınlanmıştı. (2017-2018).

Hâlen “Öykü Çağı” ve “Öykü Çağı” adlı çocuk setleri yayına hazırlanan Cumali Karataş MESAM Tam Üyesi olup, bestelenen 150 şiirinden 28’i, 30 kadar bestesinden ise 2’si TRT repertuvarında bulunmaktadır

*****

Önceki

TRT 2’nin Kasım Ayı Filmleri Belli Oldu

Sonraki

K.Muzaffer Gençer Eserleri Paris Louvre Müzesi Art Shopping’te

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar