Çevirgen, “Sanat, Ortak Değerleri Kapsar”

Çevirgen, “Sanat, Ortak Değerleri Kapsar”

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Ressam Safter Çevirgen, “Sanat, insanların dili, dini, ırkı ve rengine bakmadan bu ortak değerler altında herkesi kucaklar ve birleştirici güç sağlar
 Ressam Safter Çevirgen

Sanatın anlamı üzerine açıklamalarda bulunan Ressam Safter Çevirgen, sanatın birçok açıdan insanların yaşamına etki ettiğini belirterek, “Sanat, Dünyayı anlamlandırmaya ve ona anlam kazandırmak için çabalıyor. Çocuklar başta olmak üzere her yaştan birey için kendini ifade etme yeteneğini ve yaratıcılığı geliştiriyor” dedi.

Sanatın insan hayatındaki öneminin bunlarla sınırlı olmadığını ifade eden Çevirgen, şunları kaydetti:
İyi bir eser duyguları ifade ederken, estetik çabayı daha da derinden anlamayı sağlarken, yeni fikir ve deneyimlere açık olmaya yardımcı oluyor. Çağrışıma ve üretkenliğe katkı sağlıyor. Sanatın önemi, bilimsel araştırmalara da çokça konu olmuştur.

Çeşitli türden sanat eserleri insan beyninin farklı bölümlerine eriştiği için zor kavramları öğrenme ve anlama açısından bilişsel gelişimi de desteklemektedir. Sadece kelimeler veya sayılar yerine, görsel/ işitsel bir format sağlayarak problemleri çözmeye ve daha karmaşık kavramları daha kolay anlamaya olanak tanıyor.

Sanat, ortak değerleri kapsar. İnsanların dili, dini, ırkı ve rengine bakmadan bu ortak değerler altında herkesi kucaklar ve birleştirici güç sağlar.”

****

Önceki

29 Ocak 2024 Pazartesi Günün Sergisi

Sonraki

30 Ocak 2024 Salı Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar