Çevirgen, “Oyunculuk, Seyirciyi İnandırma Sanatıdır”

Çevirgen, Oyunculuk, Seyirciyi İnandırma Sanatıdır

Haber ve Fotograflar : Vahit Şahin

  • Çevirgen,“Oyunculuğu Seyirciyi Bir İkna Çabası Olarak Görüyorum”
  • Oyuncu Ahmet Oruç Çevirgen, “Oynadığınız karakteri anlamayı, dertlerini ve neşesini paylaşmanın bende oluşturduğu hisse başka türlü ulaşmanın mümkün olmadığını düşünüyorum”

Sinema ve dizi oyuncusu tiyatrocu Ahmet Oruç Çevirgen, oyuncunun ruh durumunu, üretme konumuna getirmesi ve bunu istemli bir şekilde oluşturması gerektirdiğini söyledi.

Çevirgen, oyuncunun o anda oynadığına gerçekmişçesine inanması gerektiğini ifade ederek, “Oyuncu rolüne hazırlanırken, anılarından bir kaynak olarak faydalanabilir ancak, yalnızca bu duygularla değil, oynadığı rolün çevresini, koşullarını iyice araştırarak bunların hepsinin üzerine, kendi düş gücünü de koyup rolüne hazırlanmalıdır” dedi.

 

Çevirgen, ”Neden oyunculuk dersek, sanırım hazdan öte, seyirciyi bir ikna çabası olarak görüyorum. Canlandırdığınız rolün, başka biri olabilmenin zor ama keyifli bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Oynadığınız karakteri anlamayı, dertlerini ve neşesini paylaşmanın bende oluşturduğu hisse başka türlü ulaşmanın mümkün olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

*****

Read Previous

11 Ekim 2021 Pazartesi Günün Sergisi

Read Next

Uluslararası Bilkent Sanat Festivali Başlıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: