Bir Memleket Hikayesi “MandalAdana” sergisi

Bir Memleket Hikayesi

“MandalAdana” sergisi açıldı

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Nurten Turhan Yüksel: “Sergi konseptimiz Adana. Mandala felsefesi ile birleştirip MandalAdana’yı oluşturduk ve Adananın sıcaklığını kültürünü bereketini renkler ve sembollerle işledik.”

Nurten Turhan Yüksel Tasarım Atölyesi’nden 14 kadın Sanatçı tarafından hazırlanan eserler Adana Ressamlar Derneği Sanat Galerisi‘nde Adana’lı sanatseverlerle buluşturuldu.

“MandalAdana” isimli Sergisinde Nurten Turhan Yüksel Tasarım Atölyesi’nde Gaye Berkmen, Ayten Ulukan, Esra Akpınar, Hatice Kaya, Işıl İdem, Mukaddes Eroğlu, Nuran Güloğlu, Safiye Acaroğlu, Semra Taşucu, Sibel Çakar, Yasemin Gündüz, Yeter Yüksel, Gül Topkara, Seval Dıblan, Nurten Turhan Yüksel tarafından hazırlanan eserler Adana’lı Sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Nurten Turhan Yüksel, “Ben tasarım atölyesi sahibiyim. Ç. Ü. Heykel mezunuyum. Eğitmenliğim eşliğinde hanımlarla aktif çalışıyoruz. Sergi konseptimiz Adana. Mandala felsefesi ile birleştirip MandalAdana’yı oluşturduk ve Adananın sıcaklığını kültürünü bereketini renkler ve sembollerle işledik” dedi.

Yüksel, sergiye “MandalAdana” ismini neden verdiklerini şöyle anlattı: “Mandala Hinduizm ve Budizm’de evrenin yapısını simgelediği düşünülen ve meditasyon amacıyla kullanılan sembollerdir. Sanskritçe’de çember anlamına geliyor. Kelimenin kökeni “manda ‘enerji “la” kap anlamındadır. Enerjiyi saklayan kap olarak görüyoruz. Adananın enerjisi ile birleştirdik MandalAdanayı oluşturduk” dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’in açılışını yaptığı sergi 9 Aralık 2019 tarihine kadar izlenebilecek.

*****

Read Previous

Boğaç Yüzgül’ün Yeni Kitabı “Ekip” Yayınlandı

Read Next

4 Aralık 2019 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: