“Adana’nın Sinema Tarihi” Sergisi Açıldı

“Adana’nın Sinema Tarihi” Sergisi Açıldı

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • 28. Uluslararası Adana Altınkoza Film Festivali kapsamında Abidin Dino Sanat Parkı’nda açılan sergi Adanalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
  • Sergi Küratörü Mehmet Emin Arıcı, Biz bu sergi ile Adana’nın sinemadaki önemine değinmeye çalıştık. Adana sinemaya yön vermiştir.
  • Bir zamanlar Adana’da çekilen filmler eğer Adanalılar tarafından beğenilirse ülkede de gösterime girip iş yapılacağına inanılırdı.
  • Bu sergi, Adanalıları anlatan bir sergidir aslında.

28. Uluslararası Adana Altınkoza Film Festivali kapsamında “Adana’nın Sinema Tarihi” Sergisi Abidin Dino Sanat Parkı’nda açıldı.

Yeşilçam’ın kalbinin attığı kentin Adana olduğunu belirten serginin Küratörü Mehmet Emin Arıcı, ”Bir zamanlar çekilen filmler ilk kez Adana seyircisi ile buluştururlarmış. Adana halkının onayından geçen filmler Anadolu’da gösterime girermiş. Sun Sineması, Metro Sineması gibi sinema isimleriyle anılan sokakların olduğunu kentte 70’li, 80’li yıllarda çok sayıda film şirketinin kurulduğunu, bazı film şirketlerinin ise şubeler açtığını görmekteyiz.

Sinemanın gelişmeye başladığı yıllarda, Ali Şen gibi sinemacıların sinemada boy göstermeye başlaması, Yılmaz Güney’in film üretmeye başlaması ülkenin ilk film festivallerinden birinin Adana’da yapılmasını sağlamıştır. Adanalı edebiyatçılarımızdan uyarlanan filmlerin de katkısı ile konunun, Adana’nın verimli topraklarına, gece hayatlarına ve toprak ağalığına çevrilmiş olması Adana’yı cazibe merkezi haline getirmiştir. Adana ve yetiştirdiği değerler açısından Türk Sinemasında önemli roller oynayarak sinemanın gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedirdedi.

Kendisinin arkeoloji mezunu olduğunu ifade eden Arıcı, birçok sanatsal etkinlikler yaptığını ve bir gazetede sanat köşesinde yazılar yazdığını ifade ederek, “Biz bu sergi ile Adana’nın sinemadaki önemine değinmeye çalıştık. Adana’ sinemaya yön vermiştir. Bir zamanlar Adana’da çekilen filmler eğer Adanalılar tarafından beğenilirse ülkede de gösterime girip iş yapılacağına inanılırdı. Bu sergi, Adanalıları anlatan bir sergidir aslında” dedi.

*****

Read Previous

Altın Koza’da Yaşar Kemal Anıldı

Read Next

Dostları Altın Koza’da Hasan Saltık’ı Andı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: