Adana’da Yenilikçi Bir Eğitim Anlayışı Geliştirildi

Adana’da Yenilikçi Bir Eğitim Anlayışı Geliştirildi

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Anaokulu’nda Masal ve Matematik Atölyesi kuruldu
  • Okul Öncesi Eğitim Öğretmeni Hanife Kuş ,“Heybemizde masal-matematik-kukla arasında bağ kurmak var. Masal Matematik Atölyesi ile yenilikçi bir eğitim anlayışı geliştiriyoruz”
  • Kuş, “Çocuk masalda, masal matematikte, matematik kuklada, hepsi kültür elçileriyle masaldan matematiğe yolculuğuna çıkıyorlar”

Çukurova Anaokulu’nda  Masal ve Matematik Atölyesi kuruldu.

Çukurova Anaokulu’nda okul öncesi eğitim öğretmeni olarak görev yapan proje kurucusu Hanife Kuş, proje ortağı olan öğretmen arkadaşları Habibe Günerhan, Fazilet Sever, İlknur Göktaş, Dilara Berkyez, Ayşegül Şahin ve Özgür Yıldırım ile birlikte projenin yaygınlaştırılmasını sağlamak için Çukurova Anaokulu’nda bir Masal ve Matematik atölyesi kurduklarını açıkladı.

Proje kurucusu Hanife Kuş, projede Adana Çukurova Anaokulu, Adana Akkapı Anaokulu, Zonguldak Gülşen Utku Anaokulu ve Kars Başbakanlık TOKİ İlkokulu’nun yer aldıklarını belirterek, açtıkları atölye hakkında şunları kaydetti:

“Çocuk Masal dinlemeliydi ve Masal da kendi canlılığı ile çocuğun elinden, yüreğinden tutmalıydı. Masal ile kol kola girmiş çocukların yolculuğu idi Kültür Elçileriyle Masaldan matematiğe adlı etwining projesi. Masallar kültürel kodları, değerler eğitimi, müfredata uygun her kazanımı ile eğitim ortamında ve çocuklarımızın yanında. Ama asıl mesele matematik ve Masal karakterlerinin kuklası neden mi? Masal canlı mı canlı bir araç bizi hedeflerimize götürecek olan ve bize der ki Ben kendi görevimi yerine getirmek için buradayım. Peki sizin heybenizde ne var?

Şöyle söyledik Masal‘a: Heybemizde masal-matematik-kukla arasında bağ kurmak var. Akdeniz’den başlayıp Doğu Anadolu’ya, Doğu Anadolu’dan Karadeniz’e oradan da tüm ülkeye yayılacak bu bağ kurma işi; amacımız az zaman çok kazanım ise. Masal Matematik Atölyesi ile yenilikçi bir eğitim anlayışı geliştiriyoruz. Tüm ülkenin çocukları bu atölye de bulaşabilir, masallar dinleyip dinlediği masalın matematik aktivitesini uygulayabilir. Kuklası ile karakterlerin ruhuna bürünebilir. Çocuk masalda, masal matematikte, matematik kuklada, hepsi kültür elçileriyle masaldan matematiğe yolculuğuna çıkıyorlar.”

Okul Öncesi Eğitim Öğretmeni Hanife Kuş, adına yolculuk dedikleri bu projeyi başlatan ve Adana’da oluşturulan atölyede yer alan arkadaşları Habibe Günerhan, Fazilet Sever, İlknur Göktaş, Dilara Berkyez, Ayşegül Şahin ve Özgür Yıldırım ile  canlı bağlantılar ve yüz yüze eğitim olmak üzere ülkenin tüm çocuklarının masallar dinleyip, dinledikleri masalların matematik aktivitelerini uygulayarak pedagojik gelişimlerini desteklemeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

*****

Read Previous

9 Haziran 2021 Çarşamba Günün Sergileri

Read Next

Dilek Livaneli & “Bir Dilek Yetmez”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: