KARS & DOĞU DEĞİL, MACERA EKSPRESİ!

KARS & DOĞU DEĞİL,

MACERA EKSPRESİ!

Haber & Fotoğraflar Şahika Öner

Trenler hepimizin ilgi alanıdır. Büyük Halam Nadide teyzemin kocası Eşref amca zamanında Sirkeci Gar müdürüydü. İstasyonun üstündeki lojmandan, gara gelen trenleri seyretmek en güzel anılardan biriydi.

Şirinyalı’da yazlığımızın önünden trenler geçerdi. Yük vagonları gece yataklarımızı sallardı. Zamanla arka balkondan seyrettiğimiz dumanı tüte tüte giden trenler, hayatımızın en renkli parçaları olmuşlardı.

Bir ara Antalya’dan Burdur’a otobüs seferleri vardı. Burdur istasyonundan trende yataklı vagon alır, 1,5 gün sürse de etrafı seyrederek giderdim. Trenin sesi ve ritmi kulağıma gelen en güzel müzikti.

Geçen sene sizlerle paylaştığım Kars notlarımın sonuncusunu, bu sene paylaşmak istedim. Son gün, sabırsızlıkla beklediğim Doğu Ekspresi’ndeydim. İkinci vagon bizim gruba ayrılmıştı. Koltuklar rahat, vagon temiz, otomatik kapıların en yakınında iki tuvalet var. Tekli koltuktaydım ama önümde pencere arası var, heyecanlıyım. Trenin içerisinden nasıl fotoğraf çekeceğimin, telaşındayım.

Restoranda sandviç yapılıyor, sıkça aralıklarla içecek arabasıyla çay kahve servisi vagonlara geliyor. Grup rehberi trende yiyecekler çok kötü deyince, herkes yanına fazlasıyla erzak almış. Erzurum İstasyonunda yöresel yemekleri merakla bekliyorum. Daha önceden sipariş verilerek temin edilen, Çağ Kebabı ve yörenin özel kadayıf dolması geldi. Manzara muazzam. Kar bazen tipi şekline dönüyor. Erzurum’dan sonra fazla yerleşim yeri olmadığını söylediler.

Yolculuğa birlikte çıktığımız Nur Ay arkadaşım sayesinde yetkililerin vagonuna geçiyoruz. Nur Ay’ın babası Devlet Demir Yollarından emekli olduğu için bize çok sıcak davranıyorlar. Önce yük vagonu kapısını aralayarak istasyonlarda, daha sonrada personel dinlenme odasının camını indirip etrafı pozluyoruz.

Derdimiz Doğu Ekspresi’nin bir dönemeçte kıvrılırken fotoğrafını çekebilmek. Sırayla açık camdan çıkıyor, tam dönüşte görüntüyü yakalamaya çalışıyoruz. Kar çoğu zaman sertleşiyor. Gözlükler, saç baş hepsi bir tarafa kayıyor. Bayağı uğraşıyoruz. Arada sağ olsunlar çay ikramı oluyor. Bazen çok yakın bazen çok uzak kar manzarası içerisindeyiz. Karla yüklü çam ağaçları, köy evlerinin renkli damları, tipi çoğalınca kar içerisinde kara kalemle çizilmiş tablolara dönüşüyor. Bir çocuk köpeğiyle birlikte kardan adam yapıyor. Kuşlar tellerin üzerine dizilmiş. İstasyonlardaki insanlar soğuk hava ve tipiden dolayı koşuşturuyor. Çoğu istasyon kaderine terk edilmiş. Atıl durumda tekrar hayat bulmayı bekliyor. Makasçılar aralarda kavuniçi kıyafetleriyle, beyaza renk katıyor. Durulan istasyonlarda, hareket memuru düdüğünü çalıyor, elindeki kırmızı diskle trenin sonuna doğru yol alıyor. Tüneller kısa ama çok; bir anda etraf karanlığa boğuluyor. Hafiften gelen bir ışık tünel çıkışına kadar içeriyi aydınlatıyor.

Ben yine koltukların üstüne çıkıp, dışarı sarkıyorum. O kadar odaklanmışım ki; yüzüme tokat gibi çarpan rüzgar beni içeri, Nur Ay’ın yanına fırlatıyor. Neye uğradığımı bilemiyorum. Meğer tünele girmişiz, o kısım havayı daha çok içeri itermiş. Her ikimizde çığlıklar atıyoruz. Sersemlemişim. Kendime zor geliyorum.

Sürpriz… Durduğumuz ilk yerde, tren sorumlusu bizi Makinistin yanına götürüyor. Dik bir merdivenden yanlarına çıkıyoruz. İki kişiler, biri teknisyen, biride treni idare ediyor. Dar bir alan, dört kişi ancak sığabiliyoruz. Ön tarafta olmak, dışarıyla bütün olmak çok keyifli oluyor. İşlerinden memnunlar.’’ Biz ayrılanları, sevenleri kavuşturuyoruz’’ diyorlar.

Gece üç’de sonunda Kayseri’ye vardık. Buradan otobüsle Antalya’ya döneceğiz. Yaşayan bilir! Ben bu yolculuktan ikimizde çok zevk aldık. Tren çalışanlarıyla keyifli sohbetler yaptık. Gösterdikleri yakın ilgiyle, çalışanlarla bir arada olmak çok güzeldi.

Vakit geçirmeden, tam mevsimi, sizde Doğu Ekspresiyle yolculuğa çıkın. Masal tadındaki görsellik, karın sonsuz beyazlığı sizi bambaşka dünyalara götürecektir.

*****

Read Previous

OĞUZHAN UÇ İLE ETNİK İSTANBUL ŞARKILARI

Read Next

29 Ocak 2019 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: