Gündoğmuş-Yüksek Taşeli Platosu ve Eğrigöl

GÜNDOĞMUŞ-YÜKSEK TAŞELİ PLATOSU

ve EĞRİGÖL

Haber & Fotoğraflar Şahika Öner

Bu sene Antalya civarına çok kar yağdı. Dağcı Ömer Faruk Gülşen’le birlikte dört kişi foto safariye, Taşeli Platosunda 2950 rakımlarda bulunan Eğri göl ve buzul göllerine gidiyoruz. Geçen sene yine Ömer Hocayla mayıs ayında gittiğin bu bakir yeri tekrar görmek için, bu sene mayıs sonu Antalya’dan yola çıkıyoruz. Önümüzde 200km bir yol var.

Akdeniz Bölgesinin coğrafyasını, batıdan doğuya uzanan Toros Dağları belirir. Sedir ve ardıç ağaçlarıyla bezeli bu dağların 1800 metreden daha yüksek alanları çıplak bozkırlarla kaplıdır. Özellikle Orta Toros Dağlarının Geyik Dağı bölgesindeki plato, gölleri ve yaylalarıyla bakir bir bölgedir. Geyik Dağları, Toros Dağları’nın genel yapısına uygun olarak karstik bir yapıdadır. Pek çok derin vadi ve mağara barındırır. Geyik dağı eteklerinde bulunan kovanlardan alınan yayla balının donmadığı ve şifalı olduğu bilinir. Dağda Güvercinli, Arap, Gözlü, Elmalı Gıragan adları verilen kar delikleri bulunur. Deliklerden yaz aylarında kar çıkartılarak sıcak bölgelerde kullanılır. Geçmişi antikçağlara dayanan Gündoğmuş ilçesinde Colybrassus, Casae Gelefi ve Taşavur gibi ören yerleri bulunuyor. İlçenin bir diğer özelliği ise 2 bin 890 metrelik Geyik Dağı etrafına serpişen Eğrigöl (Eğilgöl), Gelesandra, Kuruca, Alibeyler, Çaşır, Aliahmetler, Kadılar, Karaboynuzlar, Söbüçimen, Seyricek, Sülek, Yenicepazar, Aliköy, Gevne, Belenyurt, Namaras, Kovanlık, Dedemköy, Çaltı, Cündüre, Boğazoluk gibi yaylalara ev sahipliği yapmasıdır. Yöre sakinleri tarafından bölge Yedi İlçe Yaylaları olarak anılır. Yaylalar grubunun ve platonun tam ortasından Eğrigöl Yaylası bulunmaktadır. İlçenin kuzeydoğusuna konumlanan Eğrigöl Yaylası, ismini yerleşimin ortasındaki gölden alır. Güneyini Geyik Dağı (2 bin 890), kuzeyini ise Karagöl (2 bin 531) ve Tanrı (2 bin 408) tepeleri bulunmaktadır. Yaylanın batısında İlvat, Duruca, Küllü gölleri yer alır.

2.950 m yükseklikte ki Geyik dağının kuzeydoğu eteğinde, Eğrigöl bir krater gölüdür. Eğrigöl 6-7 km uzunluğuyla bu bölgenin en uzun gölü olma özelliğini taşır. Göl çevresinde birçok çeşit çiçekler oluşmaktadır. Yörüklerinde yeri olan plato, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Anamur, Hadim, Bozkır ve Gündoğmuş Yörükleri tarafından da kullanılır.

Mayıs sonu, kar kalınlığı bazı yerlerde iki, üç metreyi buluyor. Kışın kapanan kar tüneli mayıs içerisinde, açılarak ulaşım sağlanıyor. Sömüçimen yaylası Eğrigöl mevkiinde, şehir harabeleri hakkında yeterli oranda arkeolojik kazı ve bilimsel çalışmalar yapılmadığından, yöreler hakkında bilinenler sınırlıdır.

Yüksek Taşeli Platosu; 2000 yıl önceden Antik Likya yolu, yollarda göç eden sürüler, nefis kar manzarası eşliğinde, sudaki yansımalar adeta büyülüyor. Binlerce endemik çiçekler, göl kenarında siyah leylekler, yılkı atları, Söbiçimen yaylasında kar sularının oluşturduğu Menderesler bize değişik görüntüler sunuyor. Geceleri çoban ateşlerinin aydınlattığı, tarihte İskender’inde ayak bastığı bu bölge, daha koruma altına alınmamış. Konya ve Antalya sınırında, Geyik Dağları’nın eteklerindeki Yüksek Taşeli Platosunda yer alan Eğrigöl, el değmemiş doğası ve endemik bitkileriyle yaylacılar, doğa ve fotoğraf tutkunları ile kampçıları misafir etmeye devam ediyor.

*****

Read Previous

40. İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması

Read Next

Seramik Öğrencisi Oruç Öngel’den anlamlı eser

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: