Etler Şelalesi & Akbaş Göleti

Etler Şelalesi & Akbaş Göleti

Haber Fotoğraflar Şahika Öner

Yasaklardan sonra 19 Mayısta Albatotrek, Perihan hanım önderliğinde, Serik’e doğru yola çıkıyoruz. Şelale sularının serinliğini tadıp, Akbaş Göleti’nde, dinlenip, görselliğin tadını çıkaracağız. Candır yoluna sapıyoruz. Yükseklere doğru kıvrılarak gidiyoruz. Minibüsten indikten sonra bozuk bir yolda ilerliyoruz. Etler Şelalesi‘ne inmek için 150metre, kaygan toprak ve küçük taşların bulunduğu yerden çoğunlukla kayarak, iri kayalarla çevrili şelaleye ulaşıyoruz.

Köprüçay’ın bir kolu olan Koca Dere üstündedir.Şelale Antalya’nın en yüksek şelalelerinden biri olup, yükseklik 3 kademeden oluşmaktadır. Etler Şelalesi‘nden akan sular aşağıda Akbaş Göleti’ni doldurmaktadır. Halk arasında şelalenin adı Karapınar Uçansu Şelalesi olarak geçmektedir (Suyun Uçtuğu). Bu isim Antalya’da bazı şelaleler için kullanılmaktadır. Doğa turlarının da büyük ilgi gösterdiği Etler Şelalesi halen doğal halini korumakta, her hangi bir tesis bulunmamaktadır.

Sıra Akbaş Göleti‘nde. Kıvrılan geniş bir toprak yolla sonunda gölün yanına varıyoruz. Yeşiller arasında, serin havanın hafifçe okşamasıyla dinleniyoruz. Bir iki çiftlik, ağıllarda keçiler, manzaramızı süslüyor. Göle gömülmüş evler, insan boyunu geçen sazlıklar tabiata ayrıcalık katıyor.

Akbaş Göleti Serik İlçesi’nin kuzeyinde Gökçepınar mevkiinde bulunur. Akbaş Göleti bu bölgede Koca Dere üstünde inşa edilmiş bir gölettir. Akbaş ve Karataş Köylerindeki tarım alanlarının sulanması amacıyla yapılmıştır. Göletin 30 metre yüksekliğinde ve 470 metre uzunluğundaki gövdesi etkileyici bir görüntüye sahiptir. Etler Şelalesi’nden gelen suların oluşturduğu göletin etrafı çam ormanlarıyla çevrilidir. ve harika bir manzaraya sahiptir. Akbaş Göleti’n bazı bölümlerinde piknik yapılsa da gölette yüzmek yasaktır. Akbaş Göleti‘nin üst kısımlarındaki bölgede orman içinde yer alan doğal havuzlar ve şelaleler göz kamaştırıcı güzelliğe sahiptir.

Akbaş Göleti’ne giderken Akbaş Köyü’ne geldiğinizde yol üstünde Zeytintaşı Mağarası tabelasını göreceksiniz. Mağara girişi sağdaki yola saparsanız yaklaşık 700 metre içeridedir. Akbaş Göleti Antalya merkeze 61 km uzaklıktadır. Yolun çok büyük kısmı asfalttır. Akbaş Köyünden sonra yaklaşık 5 km stabilize yoldur. Serik İlçe merkezinden kuzeye doğru giderek Akbaş Köyü üzerinden gölete kolayca ulaşılabilmektedir.

Yine tabiatla baş başa güzel bir etkinlik içindeydik. Ayrılmak zor olsa da, Antalya’ya doğru yola çıkıyoruz.

*****

Read Previous

Aramis Kalay’ın Kişisel Sergisi Amerika’da Açıldı

Read Next

Rekreasyon Derneği’nin “Pembe Düşler” Sergisi Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: