Doğu Anadolu Gezisi – KARS GÜNLÜKLERİ- 2.inci Gün

Doğu Anadolu Gezisi

KARS GÜNLÜKLERİ- 2.inci Gün

Haber & Fotoğraflar Şahika Öner

KARS GÜNLÜKLERİ  – 2.inci Gün

Bugün Şehitler Anıtını ziyaret edip, Sarıkamış Kayak Merkezine gideceğiz. İlk Durağımız şehir merkezine 2km uzaklıkta ‘’Kars Cephesi Harp Tarihi Müzesi’’ oluyor. Kanlı Tabya binası 1803 tarihinde Padişah III. Selim Döneminde yapılmıştır. 1828 yılında Rusların Kars’a yaptıkları saldırılarda bir gece baskını sırasında askerlerin tamamı şehit edildiği için bu tabyanın adı Kanlı Tabya olarak anılmıştır. Kanlı Tabya binası Kars şehrini güney cepheden korumak için yapılmış ve günümüze kadar mimari özelliklerini koruyarak ulaşmıştır.

Müze çok itinalı ve çok özel görsellerle bizi karşılıyor. Canlandırmalar o kadar iyi ki, insana hüzün veriyor. Şehitlerin çarıkları özel aynalı bir salonda, küçük ışıklarla aydınlatılmış, karanlık koridorda tarihin ayak izleri, mistik bir atmosferde sergileniyor. Slayt gösterileri etkileyici, yanlarındaki beyaz perde kısmında siluet şeklinde askerler geçiyor. Dışarıda Kazım Bekir Paşa’ya ait vagon var. İçerisinde binlerce hatıra barındırıyor.

Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. Tarihte Osmanlı Ordusu’ndaki askerlerimizin çok büyük bir kısmının donarak şehit vermesiyle anılmaktadır. Birinci Dünya Savaşında Enver Paşa komutasındaki Üçüncü Ordu’nun 9. 10. ve 11. Kolorduları Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Hareketinde 90 bin askerimiz şehit olmuştur. Ruslar Türk sınırlarına dayanmış. Rusya’yı Allahüekber Dağları’nda sıkıştırmayı hedeflemiştir.  Savaşamadan Türk kuvvetlerinin büyük bir kısmı soğuktan donarak ölmüştür. Sarıkamış‘a girebilen 300 kişilik bir kuvvet de Ruslar tarafından püskürtülmüştür. Tarihçiler 90 bin şehidin sembolik olarak yansıtıldığını söylemektedirler.

Kayak merkezine yakın Sarıkamış Şehitliği, ‘’Allahuekber Dağı Şehitliği’’ T.C Kültür bakanlığı tarafından 1996 yılında yapılmış. Önünde şehitleri temsil eden çok büyük heykeller, orta kısmındaki anıt, karlar arasından mavi göklere ulaşıyor.

Katerina’nın Köşkü’nü görmeden olmaz. Önünde durup, bir zamanların görkemli köşkten kalan, beyaz örtüyle kaplanmış bu yeri de ziyaret ediyoruz.

Çamlar arasında uzanan Sarıkamış kayak merkezi bütün güzelliğiyle bizi karşılıyor. Toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe‘nin muhteşem bir doğal güzelliği var. Her yeri dağlarla çevrili, çok güzel bir manzaraya sahip bulunuyor. Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikleri arasında, sarıçam ormanları içerisinde yer alıyor. Kayak sporu için oldukça elverişli olup, sadece Alplerde olan kristal kar özelliği göstermektedir. Sarıkamış‘ta kayak için en uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasında. Sarıkamış Kayak Merkezinde 2 adet telesiyej, 1 adet teleski tesisi hizmet vermektedir.

Akşamüstü olduğu için mi bilinmez kayak merkezi çok sakin. Giriş kısmına yakın, kardan üç başlı büyük insan heykeli bizi karşılıyor.  5tl vererek telesiyeje biniyoruz. Yukarıdan manzara çok güzel, çam ormanı, kayak pistini yeşil rengiyle çerçevelemiş. Güneş yavaştan dağların arasında kaybolurken, hava iyice ısırıyor. En yakın cafeye gidip, Türk kahvesi eşliğinde günün solarken etrafa dağıttığı kızıllığı seyrediyoruz.

Bu akşam Kars’ta Işıltılı otelde iki gece kalacağız. Bavul toplama derdi yok.

Ama yarın Ani Harabeleri ve Çıldır Gölünü görmek için sabırsızlanıyorum.

Devam Edecek…

*****

 

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

2 Mart 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

K.Muzaffer Gençer & “Renklerin Dokusu”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: