Karikatür Yarışması Sergisi

Karikatür Yarışması Sergisi

Yazı ve Fotoğraflar : Recai Oktan

8.Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışmasında dereceye giren eserler, İBB’nin Asmalı Mescit’teki Karikatür ve Mizah Vakfı’nda sergileniyor.

Açılışı 7 Ekim Cumartesi günü yapılan, Teması “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” olarak belirlenen yarışmaya, 63 ülkeden 475 sanatçı, 920 eserle katılmıştı.

Eserler ‘yetişkinler’ ve ‘gençler’ olmak üzere iki kategoride değerlendirildi. Yetişkinler kategorisinde birinciliği Ukraynalı Oleksy Kustovsky kazanırken, İranlı sanatçı Ali Shafei ikinci, Türkiye’den katılan Cemalettin Güzeloğlu ise üçüncü oldu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise Türkiye’den Hilal Özcan aldı. Yetişkinler kategorisinde István Kelemen (Macaristan), Sergei Semendyaev (Ukrayna) ve Trayko Popov (Bulgaristan) mansiyon ödüllerini kazandılar.

2014 yılından itibaren verilmeye başlanan 16 ve altındaki yaşlarındaki karikatür sanatçılarını teşvik etmeyi amaçlayan ‘Gençler Kategorisi’nde ise Türkiye’den 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci’nin eseri birinci seçilmişti.

Gençler kategorisinde verilen iki mansiyonu kazanan karikatür sanatçıları ise şöyle belirlenmişti: Nina Khmelyova (15 yaş, Rusya Federasyonu) ve Cennet Külcü (10 yaş, Türkiye).

Karikatürisler Derneği Başkanı Raşit Yakalı, görev nedeniyle ABD’nde bulunan Prof. Nazmi Kozak adına Deniz Şişik ve gazeteci Fehmi Köfteoğlu’nun evsahipliği yaptığı açılışa çok sayıda davetli katıldı.

Arp, flüt sanatçılarının dinletisi, ikramlar ve sergilenen karikatürler, davetlilerin harika zaman geçirmesini sağladı.

*****

Önceki

9 Ekim Pazartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Miss Hair Beauty – Bodrum başlıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar