Bodrum Turgutreis’te Tuvaller 3.Kez Yürüdü!

Resim Sanatı Güvenli Ellerde

Bodrum Turgutreis’te Tuvaller 3.Kez Yürüdü!

Haber : Recai Oktan

Fotoğraflar : Deniz Kurtaş ve öğrencileri

  • Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi, 9-10 ve 11.sınıf öğrencileri, Görsel Sanatlar Öğretmenleri Yasemin Dalman ve Deniz Kurtaş’ın öncülüğünde, sanatı halkın ayağına götürdü.

Bodrum’da yaşamanın, popüler kültürün cıvık magazin haberleri dışında kalan, fark ettiğiniz, anlatmak istediğiniz ama çok duyuramadığınız güzellikleri de vardır. Bu güzelliklerin içine karıştığınızda, kendinizi daha donanımlı ve keyifli hissedersiniz. Sözünü ettiğim duygu kimi içsel ve tek boyutlu, kimi de sosyal ve çok boyutludur.

Güzelliklere karışma isteğim geliştikçe, güzellikleri keşfetme yetim de ivme kazanıyor… birini anlatacağım.
Mayıs ayının son günü… akşam üzeri… dediğime bakmayın! Güneş tüm etkisi ve ışığıyla denizin üzerinde. Batmasına daha 2 saatten çok var. En güzel günbatımını izlemeyi bilenlerin coğrafyasındayız… Bodrum Turgutreis’te!

Tam kıyıdan, Balıkçı Barınağı’nı, gezi teknelerini ve Bodrum Belediyesi’nin işletmeciliğindeki Amiral Kafe’yi ardımda bırakarak, D Marin’in ön kapısından içeri doğru yürürken, yaşları 5 ile 9 arasında değişen küçük, sevimli kız ve erkek çocukları dikkatimi çekti. Yanımdan şen şakrak geçerlerken, hepsinin yüzlerinin, değişik renk ve çizgilerle boyalı olduğunu gördüm. Kızlı erkekli çocuklar bana doğru yürürken, ben de onların geldiği yere yöneldim.

D Marin’in bahçesinde hareketlilik vardı. Yaklaştım. Genç ve özenli giyimli bir kadın gülerek, “hoş geldiniz” dedi. Biraz daha yaklaştım ve kendimi Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi 9-10 ve 11.sınıf öğrencilerinin “Yürüyen Tuvaller” Açık Hava Sergisinin odağında buldum. Bana “hoş geldiniz” diyenin, okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Deniz Kurtaş olduğunu öğrendim. Önümüzde hazırlanmış tuvali ve yanındaki boyaları gösterek, “siz de çizmek, boyamak ister misiniz” diye sordu.

Galiba hem solak hem sakar olduğum için ressam değil, yazar olmuşum. Teşekkür ederek, konuyu değiştirdim. Kendimi tanıttım. Bu etkinliğin daha yaygın biçimde duyurulması gerektiğini, yazabileceğimi söyleyerek, izin istedim.

Sevinçle kabul etti. Bilgileri, fotoğrafları Deniz Kurtaş ve öğrencileri sayesinde elde ettim.

Özetlersem:

  • Bu etkinlik 3.kez düzenleniyor.
  • 100 öğrenci, kendi emekleriyle gerçekleştirdikleri 100 tabloyu okuldan, D Marin’e (yaklaşık 2500 metre) ardarda dizilerek, yürüyerek, yürürken sergileyerek getiriyor.
  • Böylelikle bir resim sergisine izleyicilerin gelmesi beklenmiyor, sergi izleyicilerin ayağına kadar götürülüyor.
  • Sergi bu yıl D Marin’de 30 Mayıs’ta başladı, bugün (1 Haziran) sona erecek.
  • Bu farklı ve ilginç etkinlikte öğrencilere öncülük edenler, okulun Görsel Sanatlar öğretmenleri, Yasemin Dalman ve Deniz Kurtaş.

Sergi sırasında gözüme iki öğrencinin makyaj yaparak benzedikleri Frida Kahlo ve Salvador Dali takılıyor. Ama ben “İnci Küpeli Kız”a hayranım. Gözüm Johannes Vermeer’i arıyor.

Son söz olarak; etkinliğe emeği geçen ve gerçekleştiren öğrencileri, öğretmenleri ve okul yönetimini kutlamak kalıyor.

*****

Read Previous

1 Haziran 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

2 Haziran 2019 Pazar İstanbul’da Ramazan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: