“BEN SENİM.” Eda Uyman

“BEN SENİM.” Eda Uyman

Yazı ve Fotoğraflar: Recai OKTAN

Sanatla Yaşayan, Sanatı Yaşatanlar Eda Uyman

SANAT, bildim bileli geçmişe takılıp, geriye doğru yürümek isteyenlerin açık hedefidir. Bu nedenle “zor zenaat”tır. RESİM, hiç mi hiç anlamadan niyet okumaya meraklı kötü niyetliler için, belgeselliği ve kalıcılı özellikleriyle, sanat dallarının en öfkelendiricilerindendır. Böyleliklerin tümüne muhalif olduğum için EDA UYMAN’ın davetine koşarak gittim. Daha sergisinin adından itibaren ona da, çalışmalarına da içim ısındı: “BEN SENİM.”

Gerisi kendiliğinden ve keyifle devam etti. Hepimizin, “yelkenler fora” hakkımızı kullandığımız mevsimler, coğrafyalar vardır. Eda Uyman hakkını iki yıl önce kullanmış; zamana, emeğe, paraya ve bir yığın gerekli gereksiz sosyal ilişkiye mal olan iç mimarlık eğitiminin getirilerini soyunup, ressamlığı giyinmiş. Pek de yakışmış.

                 

 

Eda Uyman’ın resimlerinden önce kendini, felsefesini anlamak, yazıya döktüğü düşünceleri okumak gerekmez mi? Diyor ki… “Yaşım ‘yolun yarısı’ dediği andan itibaren farkındalık diledim evrenden. Dilediğim andan itibaren akışı değişti hayatımın. “Meğer benim hayat amacımmış resim, resim yaparak şifalanırmışım, şifalarmışım.”

                                       

“Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden mezun olup, 14 yıl öğrenim gördüğüm alanda çalıştıktan sonra… …işin içinde bireysel olarak bir şeye dokunamamak, yaptığım işin ne kadarında var olmak ve kendimi bununla ilgili ikna edememek, beni daha da bağladı resim yapmaya. Çünkü resim her anı benim diyebileceğim emek, his ve dokunuş. O yüzden çok fazla dışavurumcu (ekspresyonist) resimler yapıyorum. Belki biraz spiritüel, biraz içsel, biraz da isyankar.” …… “Ben Senim…Benim yolumun hikayesi.”

             

BEN SENİM sergisinin son günü yarın (10 Ekim 2017, Salı.)

Bu yazıyı okuyanlar ve İstanbul’da yaşayanlar… Mukavva, duralit ve tuval üstüne akrilik, tuval üzerine yağlı boya, kağıt üzerine karışık teknikle gerçekleştirilen, Teleport Ben Senim, Arayış Hayaller Hayatlar koleksiyonlarından çalışmalarının yer aldığı sergiye yetişemeyecekler. Ama durun! Eda Uyman bu heyecanı ve pozitif enerjisi ile yerinde-zamanında başka sergilerin içinde yer alacak kesinlikle. O günler geldiğinde fırsatı kaçırmayın.

*****

Önceki

ADANA’DAN İZLENİMLER

Sonraki

10 Ekim 2017 Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar